Združenje delodajalcev Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije odstopili od Socialnega sporazuma za obdobje 2015-2016
Združenje delodajalcev Slovenije, Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije in Trgovinska zbornica Slovenije z današnjim dnem odstopamo od Socialnega sporazuma za obdobje 2015-2016, ki smo ga podpisali 5. februarja 2015. Obvestilo o našem odstopu smo posredovali predsedniku Vlade RS, ministrici za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter predsedniku ESS.
Socialni sporazum določa, da je potrebno o temeljnih vprašanjih s področja delovnopravne zakonodaje, zdravstva in pokojninskega zavarovanja ter plačnega sistema v javnem sektorju doseči soglasje vseh socialnih partnerjev, torej vlade, sindikatov in delodajalcev. Socialni sporazum določa tudi, da kolektivne pogodbe dejavnosti predstavljajo temelj za določanje višine in načina obračuna plač v zasebnem sektorju. Navsezadnje pa socialni sporazum določa, da je raven pravne varnosti, zaupanje ljudi v pravni sistem in v delo državnih ter sodnih organov odvisna tudi od uresničevanja pravic v praksi, trajanja upravnih in sodnih postopkov, dostopnosti do pravnih sredstev ter od predvidljivosti in stabilnosti pravnih norm.
Z načinom sprejemanja enega izmed temeljnih zakonov s področja delovnopravne zakonodaje, to je Zakona o dopolnitvah Zakona o minimalni plači, sta dva socialna partnerja bistveno kršila vsaj tri določbe socialnega sporazuma, kar je za nas popolnoma nesprejemljivo. S takšnim načinom sprejema zakona je močno omajano zaupanje med socialnimi partnerji in onemogočen potek socialnega dialoga v naši državi.
Milan Lukić, l.r.
Predsednik ZDS
mag. Mariča Lah, l.r.
Predsednica TZS
Drago Delalut, l.r.
Predsednik ZDOPS