Minimalna plača kljub negativni inflaciji ostaja nespremenjena
Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije (Jože Smole) je danes na Ekonomsko socialnem svetu, kateri je opravil posvetovanje o redni uskladitvi minimalne plače, opozoril, da predlog ministrstva, da se dikcija o uskladitvi z rastjo cen življenjskih potrebščin tokrat ne upošteva, kaže na ponovno neupoštevanje že veljavne zakonodaje. Kot da vlada prepričanje, da zakonodaje ni potrebno upoštevati, če nam ta ni po volji.
V 5. členu Zakona o minimalni plači (ZMinP), Ur. l. RS, 13/2010, 92/2015 je določeno redno usklajevanje minimalne plače, kjer je izrecno določeno, da se minimalna plača enkrat letno uskladi najmanj z rastjo cen življenjskih potrebščin. Za uskladitev minimalne plače se uporabi uradni podatek Statističnega urada Republike Slovenije o medletni rasti cen življenjskih potrebščin decembra preteklega leta glede na december predpreteklega leta. Za preteklo leto in torej tokratno uskladitev ta podatek znaša -0,5%.
Znesek minimalne plače se v skladu z veljavnim zakonom nikoli ni usklajeval drugače kot s povečanjem cen življenjskih potrebščin (kot veleva zakon), prav tako pa predlagatelj MDDSZ v ničemer ni obrazložil in utemeljil razlogov za takšen odklon od dosedanje prakse, s čemer se dodatno ruši zaupanje v pravno državo in predvidljivost poslovnega okolja.
Neutemeljen in nerazložen odstop do dosedanje prakse, v skladu s katero se je pri usklajevanju upoštevala le rast življenjskih stroškov, predstavlja po samovoljni spremembi zakona (redefinicija), še dodaten razlog za povečanje nezaupanja gospodarstva v oblastvene organe in pravno državo.
Jože Smole
Združenje delodajalcev Slovenije
Dodatna obrazložitev in podatki o usklajevanju minimalne plače 2010-2016 so navedeni v pripetem dokumentu.