Inšpekcijski nadzor na področju varnosti in zdravja pri delu

Inšpektorji s področja varnosti in zdravja pri delu so v letu 2019 skupaj opravili 5.881 inšpekcijskih nadzorov. Nadzore so opravljali v vseh dejavnostih, največ pa jih je bilo na gradbiščih, v predelovalni dejavnosti in v dejavnosti trgovine. 

 

Graf: Dejavnosti, v katerih je bilo opravljenih največ nadzorov na področju varnosti in zdravja pri delu (absolutno), primerjalno 2018/2019.

V letu 2019 so inšpektorji s področja varnosti in zdravja pri delu ugotovili 14.255 kršitev. Med vsemi ugotovljenimi kršitvami izstopajo kršitve, ki se nanašajo na postopke ocenjevanja tveganj, na zagotavljanje zdravstvenega varstva delavcev ter na usposabljanje delavcev za varno delo. Enako se je ugotavljalo tudi v preteklih letih. Te kršitve so skupaj so predstavljale 51,7 % vseh ugotovljenih kršitev. Tem kršitvam pa sledijo kršitve v zvezi z ustreznostjo delovne opreme, ki jo delavci uporabljajo v delovnem procesu, v zvezi z delovnimi mesti na prostem, kamor se uvrščajo gradbišča, ter v zvezi z zagotavljanjem in uporabo osebne varovalne opreme.

 

 

Graf: Delež najpogosteje ugotovljenih kršitev na področju varnosti in zdravja pri delu v letu 2019.

V zvezi z ocenjevanjem tveganj je bilo v letu 2019 ugotovljenih skoraj 26 % kršitev, in sicer največ glede vsebine in revizije tega dokumenta. Prav tako IRSD ugotavlja, da delodajalci v ocenah tveganja pogosto niso opredeljevali posebnih zdravstvenih zahtev in se z delavci niso posvetovali glede ustreznosti ukrepov, s katerimi so dolžni delavcem zagotavljati varno in zdravo delovno okolje. Prav tako pa niso opredeljevali odgovornih oseb za izvajanje varnostnih ukrepov in delavcev niso seznanjali z vsebinami sprejetih dokumentov.

Ugotovljene kršitve na področju zdravja pri delu predstavljajo skoraj 16 %. Največje število ugotovljenih kršitev na tem področju se nanaša na zagotavljanje preventivnih zdravstvenih pregledov delavcev, katerih delodajalci delavcem ne zagotavljajo v periodičnih rokih ali pa sploh ne, in to v skoraj 56 % primerov. Opozarjajo tudi na neizvajanje nalog izvajalcev medicine dela skladno z določili ZVZD-1. Inšpektorji so ugotavljali tudi kršitve glede zagotavljanja prve pomoči, promocije zdravja, obvladovanja psihosocialnih tveganj, kajenja in alkohola na delovnem mestu.

IRSD v poročilu opozarja še na kršitve, ki se nanašajo na usposabljanje delavcev za varno delo, ki so predstavljale skoraj 10 % ugotovljenih kršitev. Kršitve so se večinoma nanašale na zagotavljanje izvajanja usposabljanja, program usposabljanja, preverjanje usposobljenosti ter zagotavljanje usposabljanja v delovnem času delavcev. Delodajalci ne namenjajo zadostne pozornosti usposabljanju delavcev, ki jih trajno ali začasno premeščajo na druga delovna mesta, ki so pogosto bolj nevarna za nastanek poškodb ali okvar zdravja. Prav tako je IRSD mnenja, da za večino delodajalcev ni pomembna vsebina usposabljanja in osveščanje delavcev glede nevarnosti in tveganj na delovnih mestih, temveč zgolj pridobitev dokazil, da je bilo usposabljanje izvedeno. IRSD ugotavlja tudi, da delodajalci premajhno pozornost namenjajo praktičnemu usposabljanju delavcev.

Nadalje IRSD ugotavlja, da delodajalci delavcem niso zagotavljali varne delovne opreme oziroma tega niso izkazovali z ustrezno dokumentacijo, kar je v letu 2019 predstavljalo skoraj 9 % vseh ugotovljenih kršitev. Najbolj pogosto delovna oprema ni bila pregledana.

Opozarjajo tudi na ugotovljene kršitve v zvezi z zagotavljanjem in uporabo osebne varovalne opreme. Te kršitve so predstavljale dobrih 8 % vseh ugotovljenih nepravilnosti. Zelo pogosto jo delodajalci delavcem sicer zagotovijo, ne zagotavljajo pa potem njene uporabe.

Glede drugih ugotovljenih kršitev v letu 2019 na področju varnosti in zdravja pri delu izpostavljajo tiste, ki so se nanašale na urejenost delovnih mest in ustreznost delovnega okolja (5,6 %), na tveganja v zvezi z nevarnostjo električnega toka (2,5 %), na dokumentacijo v zvezi z varnim in zdravim delom (4,9 %) ter na tveganja zaradi uporabe nevarnih snovi na delovnih mestih in v delovnem okolju (1,4 %).

Več o tem v Poročilu o delu Inšpektorata Republike Slovenije za delo za delo 2019. 

Informativni obračun plač

Za vas smo pripravili priročne obrazce za obračun plače, obveznosti po podjemni pogodbi ali pogodbi o avtorskem delu, obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike in lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače/družbenike, ter obračun dohodka po pogodbi o opravljanju začasnega ali občasnega dela, sklenjeni z upokojencem.

Preverite obračun

Bodite na tekočem

Želite prejemati e-obvestila o izobraževanjih, ki jih organizira ZDS, in drugih pomembnih novostih?

Prijavite se na e-novice