NACIONALNA RAZISKAVA O POTREBAH DELODAJALCEV NA PODROČJU USPOSABLJANJA ZA VARNOST IN ZDRAVJE PRI DELU
V okviru projekta »Usposabljanje delodajalcev za promocijo varnosti in zdravja pri delu (e-VZD)« je bila izvedena nacionalna raziskava o potrebah delodajalcev in strokovnih delavcev za varnost in zdravje pri delu na področju usposabljanja za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu starejših zaposlenih, v kateri smo ugotavljali katera področja varnosti in zdravja pri delu delodajalce najbolj zanimajo.
V raziskavi je sodelovalo 161 udeležencev, od tega jih je največ (38 %) zaposlenih v kadrovski službi, 29 % je vodstvenih kadrov, 15 % jih je zaposlenih v službi za VZD, preostali pa v drugih službah. Slaba tretjina (30 %) udeležencev prihaja iz srednje velikega podjetja, prav tako slaba tretjina iz velikega podjetja, 23 % jih je zaposlenih v majhnem podjetju, 16 % pa v mikro podjetju.
Skoraj polovica (48 %) udeležencev je poročala, da v njihovi delovni organizaciji za področje varnosti in zdravja pri delu (VZD) skrbijo zunanje strokovne službe. V preostalih delovnih organizacijah, v katerih imajo zaposlenega strokovnega delavca za VZD rezultati raziskave nakazujejo, da se zavedajo pomena stalnega izpopolnjevanja znanja, saj se strokovni delavci za VZD najpogosteje usposabljajo 1-krat na leto (28 % odgovorov) ali pa več kot 3-krat na leto (26 % odgovorov).
Za izvajanje promocije zdravja na delovnem mestu je v polovici delovnih organizacij zadolžena kadrovska služba, sledijo služba za varnost in zdravje pri delu (28 %) in promotorji zdravja na delovnem mestu (25 %). Največ udeležencev raziskave (39 %) je poročalo, da se izvajalci promocije zdravja na delovnem mestu v njihovi organizaciji strokovno izpopolnjujejo 1-krat na leto, kar petina 20 % pa je takšnih, ki se jih ne usposablja.
V okviru raziskave smo prav tako ugotavljali, da večina udeležencev le redko svoje znanje s področja VZD nadgrajuje s pomočjo spletnih izobraževalnih vsebin, kar je razvidno iz Slike 1.
Slika 1: Pogostost uporabe spletnih izobraževalnih vsebin pri izpopolnjevanju znanj s področja VZD (n = 150).
V raziskavi so udeleženci odgovarjali tudi na vprašanje, na katerem izmed 20 aktualnih področij varnosti in zdravja pri delu bi si želeli izpopolniti svoje znanje. Po zanimanju udeležencev je izstopalo naslednjih 5 področij:
|
Prav tako je 85 % ali več udeležencev izrazilo zanimanje za področja VZD, ki se navezujejo na ohranjanje in krepitev zdravja zaposlenih, to so 1) promocija aktivnega in zdravega staranja; 2) preprečevanje z delom povezanih bolezni; 3) promocija zdrave prehrane; 4) telesna vadba na delovnem mestu; 5) prilagoditev delovnih mest starejšim zaposlenim in 6) digitalizacija dela ter vpliv na varnost in zdravje pri delu.
Rezultati nacionalne raziskave služijo in so v pomoč pri oblikovanju vsebin e-izobraževanj in podpornih orodij, ki so namenjena delodajalcem, strokovnim delavcem s področja varnosti in zdravja pri delu, kot tudi splošni javnosti, in lahko do njih brezplačno dostopate v e-učilnici na spletnem naslovu https://www.evzd.si/e-ucilnica/.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.