Namen letošnjega evropskega tedna varnosti in zdravja pri delu je ozaveščanje o kampanji Zdravo delovno okolje 2020–2022: Naredimo breme lažje za zdrava delovna mesta. Osredotočena je na ozaveščanje in preprečevanje kostno-mišičnih obolenj, povezanih z delom, saj le-ta predstavljajo enega izmed najpogostejših vzrokov za invalidnost in odsotnost z dela.
Po podatkih Eurostata 60 % vseh delavcev v EU, ki imajo z delom povezane zdravstvene težave, navajajo kot svojo najresnejšo težavo kostno-mišična obolenja. Prvi podatki 3. evropske raziskave podjetij o novih in nastajajočih tveganjih (EU-OSHA, 2019) razkrivajo, da predstavljajo kostno-mišična obolenja in psihosocialna tveganja najpogostejše težave na evropskih delovnih mestih. Ponavljajoči se gibi rok (65 %), dolgotrajno sedenje (61 %) in ukvarjanje s težavnimi strankami, pacienti, učenci in drugimi strankami (59 %) so najpogostejša tveganja, o katerih so poročala podjetja in organizacije iz EU-27.
Slednje pomeni velik strošek za vse - za posameznika, podjetje, zdravstveno in pokojninsko blagajno ter družbo kot celoto. Preprečevanje z delom povezanih kostno-mišičnih obolenj in s tem izboljšanje zdravja ter dobrega počutja delavcev sodi med prednostne naloge vseh strategij EU na področju varnosti in zdravja pri delu.