Zaradi poslabšanja epidemiološke situacije in drastičnega povečanja števila pozitivnih oseb, epidemiologi lahko vzpostavljajo stik še samo z na novo potrjenimi okuženimi osebami. Okuženi osebi razložijo, kako naj ravnajo in tudi kako naj obveščajo tiste, s katerimi so bili v stiku.
Tako so pri obvladovanju širjenja okužbe v delovnih organizacijah v sodelovanju z delodajalci vključeni tudi specialisti medicine dela, prometa in športa.
Okužen delavec, ki ima pozitiven molekularni (PCR) test na SARS-CoV-2 je o slednjem dolžan takoj obvestiti delodajalca. Ko je delodajalec obveščen, da je v podjetju SARS-CoV-2 pozitiven delavec, opravi poizvedbo o visoko rizičnih stikih in to informacijo posreduje specialistu medicine dela. Specialist medicine dela skupaj z delodajalcem in okuženim delavcem določi ostale stike znotraj organizacije in vsem visoko rizičnim stikom posreduje Navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje za karanteno na domu.
V kolikor delovni proces omogoča, delodajalec takoj napoti delavca, ki je bil v visoko rizičnem stiku, na delo od doma, oziroma v sodelovanju z izvajalcem medicine dela organizira delovne procese tako, da prenos okužbe ni možen. To vključuje tudi prihod na delo in iz dela domov. Vsi ostali visoko rizični stiki takoj ostanejo doma in jim bo naknadno posredovano potrdilo o napotitvi v karanteno na domu.
Ostali delavci, ki so bili v stiku z okuženo osebo, vendar ne sodijo med visoko rizične stike, lahko nadaljujejo z delom, če je mogoče dosledno upoštevati vse higienske ukrepe za preprečevanje prenosa virusa v organizaciji (fizično distanco, dosledno nošenje mask, umivanje in razkuževanje rok in delovnih površin, malicanje zunaj skupnih prostorov…). Če je le mogoče, naj se vsem delavcem, še posebej pa visoko rizičnim tesnim stikom, omogoči delo na domu.
Delodajalec, v sodelovanju z izvajalcem medicine dela, prometa in športa, seznam delavcev v karanteni na domu, z njihovim stalnim oziroma začasnim bivališčem in elektronskim naslovom, posreduje NIJZ po predhodni privolitvi zaposlenega. NIJZ, skladno z 10. členom Zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19, kot dokazilo za uveljavljanje pravice do nadomestila plače ali drugih pravic iz naslova zdravstvenega in socialnega varstva, delavcem iz seznama pošlje potrdilo o napotitvi v karanteno na domu na elektronski naslov ali po navadni pošti v 72 urah.
V primeru pojava okužbe v delovni organizaciji, delodajalec v sodelovanju z izvajalcem medicine dela ponovno preveri še vse druge ukrepe za zmanjševanje okužbe in sprejme morebitne dodatne ukrepe.
Celoten Protokol in Navodila za pridobitev potrdila NIJZ za uveljavljanje povračila nadomestila plače oziroma delno povrnjenega izgubljenega dohodka v primeru napotitve zaposlenega v karanteno na domu so na voljo v priponki.