Združenje delodajalcev Slovenije, koordinator projekta »Strong TCL«, je skupaj s partnerskimi organizacijami ob zaključku projekta organiziralo mednarodno konferenco.
Na konferenci z naslovom »Krepitev socialnega dialoga na področju tekstilne, oblačilne in usnjarsko predelovalne industrije za konkurenčnejšo Evropo« so bila predstavljena mnenja strokovnjakov o ključnih izzivih, na katere se bodo morali v prihodnosti odzvati socialni partnerji in tekstilna industrija.
Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole se je v svojem uvodnem govoru zahvalil projektnim partnerjem in evropskim socialnim partnerjem, tako na delodajalski kot sindikalni strani, za neprecenljiv vložek in pomoč pri izvedbi projekta. Prav tako je izrazil zahvalo vsem podjetjem, ki so prepoznala koristi projekta in mu odprla svoja vrata, ter prepričanje, da bodo lahko z rezultati projekta socialni partnerji bolje vključeni v nacionalne razprave o posodobitvi zakonodaje s področja zaposlovanja in trga dela.
Svetovalka generalnega sekretarja in vodja projekta »Strong TCL« mag. Tatjana Pajnkihar Napret je povzela ključne dosežke in ugotovitve projekta, med katerimi je izpostavila predvsem prenos znanja in izkušenj ter proces izobraževanja socialnih partnerjev. V okviru delavnic v državah projektnih partnerjev in študijskega obiska v Sloveniji so bili projektni partnerji namreč seznanjeni s pomenom evropskega (sektorskega) socialnega dialoga ter dejstvom, da je to tista raven, kjer se sliši glas nacionalnih socialnih partnerjev in sektorjev z namenom ohranjanja dejavnosti in konkurenčnosti kot tudi zaposlovanja v Evropi. Projektni partnerji so bili med drugim seznanjeni tudi s pomembnimi vsebinami kolektivne pogodbe (konkretni primeri) in tehnikami/spretnostmi pogajanj, in sicer z namenom nadaljnjega razvoja in krepitve socialnega dialoga, ki je nujen za doseganje dolgoročne blaginje in socialnega miru.
O priložnostih tekstilne, oblačilne in usnjarsko-predelovalne industrije ter o pričakovanjih evropskih socialnih partnerjev v obdobju nove Evropske komisije je spregovoril namestnik generalnega sekretarja industriAll Europe Luc Triangle. Izpostavil je, da mora evropska tekstilna industrija svojo konkurenčnost graditi na podlagi kakovosti, in sicer so nujne inovativne in kakovostne rešitve v proizvodnji, proizvodih in infrastrukturi. Stremeti je potrebno k uresničitvi cilja 20% deleža industrijske politike v BDP do leta 2020, k pravični obdavčitvi in pravični mednarodni menjavi, z obveznim upoštevanjem mednarodnih konvencij za vse deležnike. Poudaril je še, da ima pri uresničitvi navedenega pomembno vlogo socialni dialog. Države, ki so se uspešno soočile z gospodarsko krizo in so pravočasno predvidele ter se odzvale na nujne spremembe, imajo razvite močne strukture socialnega dialoga.
Generalni sekretar Konfederacije nacionalnih združenj usnjarjev in aranžerjev Evropske skupnosti (COTANCE) Gustavo Gonzalez-Quijano je v svoji predstavitvi nanizal strategije za ohranitev prihodnosti evropske usnjarske industrije: naložbe v znanje in spretnosti, povečanje privlačnosti sektorja, varčevanje z energijo in denarjem, »razmišljaj zeleno«. Vodja za intelektualno lastnino in socialne zadeve pri Evropski organizaciji za oblačilno in tekstilno industrijo (EURATEX) Stephanie Le Berre pa je predstavila načrt izobraževanja in kvalifikacij na področju tekstilne industrije, pri čemer se je osredotočila na pomen Odborov za znanja in spretnosti.
O načinih odzivanja izobraževalnih institucij na nove potrebe tekstilne industrije ter ohranitev njene konkurenčnosti na evropskih tleh je govorila prof. dr. Majda Sfiligoj Smole, predstojnica Katedre za tekstilne materiale in oblikovanje na Fakulteti za strojništvo, Univerze v Mariboru. Predstavila je, kako s prilagojenimi pedagoškimi procesi in izsledki raziskav izboljšujejo industrijsko prakso. Predvsem se novim razmeram na področju tekstilstva prilagajajo s/z: prilagoditvijo študijskih vsebin sodobnim trendom v tekstilni industriji, prilagoditvijo programov trenutnim zaposlitvenim možnostim diplomantov, intenzivnim raziskovanjem za industrijske partnerje in skupaj z industrijskimi partnerji, pripravo inovacij, patentnimi prijavami skupaj z industrijskimi partnerji ter znanstveno odličnostjo.
Direktor družbe Boxmark Leather d.o.o. in predsednik Odbora Sekcije za tekstil in usnje pri Združenju delodajalcev Slovenije Marjan Trobiš in generalni sekretar Sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Slovenije Anton Rozman sta spregovorila o polletnih izkušnjah glede izvajanja prenovljene kolektivne pogodbe za tekstilne, oblačilne in usnjarsko-predelovalne dejavnosti ter pri usklajevanju katere sta oba aktivno sodelovala. Strinjala sta se, da je bila odločitev za sklenitev nove kolektivne pogodbe namesto odpovedi stare modra. Usklajevanja so bila hitra in učinkovita, nova kolektivna pogodba pa je bila podpisana v štirih mesecih po začetku usklajevanja, in sicer februarja 2014. Povzela sta vsebino nove kolektivne pogodbe, ki tako delodajalcem kot tudi delavcem prinaša veliko ugodnosti, še posebej v zvezi z uveljavitvijo fleksibilnih možnosti iz novega Zakona o delovnih razmerjih. Med pozitivne določbe po besedah Rozmana sindikati uvrščajo predvsem ohranitev dodatka na delovno dobo, referenčno obdobje za zagotavljanje dnevnega in tedenskega počitka v primeru izmenskega dela oziroma neenakomernega ali povečanega obsega dela, jubilejne nagrade, odpravnine, alternativno reševanje sporov. Trobiš je poudaril, da je bila razumnost partnerjev, ki so se usklajevali in ne pogajali, tista, ki je tako hitro privedla do sklenitve vitke kolektivne pogodbe. Kljub temu, da je bila stara kolektivna pogodba očiščema mnogih neaktualnih elementov, se je po mnenju Trobiša potrebno v novi kolektivni pogodbi lotiti še nekaterih poglavij, in sicer postopkov odpovedi, minulega dela, plač, ki bodo ustrezale delovnemu mestu, bolniške odsotnosti. V reševanje navedenega pa se bodo morali vključiti tudi oblikovalci politik.
Ob zaključku konference je projektni vodja pri Združenju delodajalcev Črne gore Mirza Mulešković predstavil pomen projekta »Strong TCL« za sklenitev nove kolektivne pogodbe za tekstilno, usnjarsko in farmacevtsko dejavnost v Črni gori.
With financial support from the European Union.