Dne 14.10.2013 so se predstavniki ZDS in ZSSS z namenom razgovora o implementaciji avtonomnih okvirnih sporazumov udeležili študijskega obiska v Bruslju.
V okviru projektnih aktivnosti so se predstavniki g. Anže Hiršl, Samostojni pravni svetovalec pri ZDS, g. Goran Lukič, izvršni sekretar ZSSS za politike zaposlovanja, migracije in odnose z javnostmi in ga. Maja Konjar, samostojna svetovalka za pravno področje pri ZSSS, udeležili strokovnega študijskega obiska v Bruslju, katerega namen je bila seznanitev projektnih partnerjev s/z:
- procesom sklepanja okvirnih sporazumov in akcijskih sporazumov med evropskimi socialnimi partnerji,
- pričakovanji Evropskih socialnih partnerjev do implementacije sporazumov v državah članicah,
- potekom spremljanja implementiranih dokumentov ter
- načinih pomoči evropskih socialnih partnerjev pri implementaciji sporazumov v državah članicah.
Izhodiščna tema je bila implementacija avtonomnih okvirnih sporazumov in celosten vpogled v dejanske in pravne okvire, ki pogojujejo nastajanje in samo vsebino sporazumov.
Delegacijo je na sedežu Evropskega delodajalskega združenja BUSINESSEUROPE sprejel g. Guillaume Cravero, Svetovalec v oddelku za socialne zadeve, in na sedežu Evropske konfederacije sindikatov ETUC g. Patrick Itschert, v.d. Generalnega sekretarja. Predstavniki obeh strani so predstavili in izpostavili za njih relevantne poudarke oziroma videnja sporazumov in njihovega implementiranja v državah članicah. Obe strani sta izpostavili predvsem dokončnost izvedbe sporazuma po zaključku poročanja, ki pa se kasneje na nacionalni ravni ne spremlja. Obe strani sta ocenili, da bi bilo smiselno preko projektov in ostalih aktivnosti vedno znova dati zagon temam, ki so predmet avtonomnih sporazumov, kot na primer: obvladovanje stresa na delovnem mestu, preprečevanje nasilja na delovnem mestu in podobno.
Projekt delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega Sklada v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, 1. razvojne prioritete: “Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti«, 1.4 prednostne usmeritve: »Pospeševanje razvoja novih zaposlitvenih možnosti«.