Dne 29.1.2014 je ZSSS v okviru projekta »Posodobitev industrijskih odnosov skozi spodbujanje prenove kolektivnih pogodb2 izvedla mednarodno konferenco, na kateri je tudi predstavnik ZDS, ki je partner v projektu, predstavil delodajalski vidik implementacije okvirnih dokumentov evropskih socialnih partnerjev.
Projektne aktivnosti so usmerjene predvsem v preučitev možnosti nadaljnje implementacije vsebin v kolektivne pogodbe, s čemer bi se dalo obstoječim kolektivnim pogodbam dodatne vsebine.
Predstavljano delodajalsko stališče izhaja iz dejstva, da so sporazumi, katerih rok za implementacijo je že potekel, ustrezno preneseni v slovenski prostor. Vse vsebine so vsaj v izhodišču ustrezno vnesene v delovnopravno zakonodajo, preostali del prenosa pa temelji predvsem na dejanskih ukrepih delodajalcev. Kot primer je mogoče izpostaviti implementacijo sporazuma o preprečevanju trpinčenja in nadlegovanja na delovnem mestu, ki ima izhodišče normativno urejeno v ZDR-1 in ZVZD-1. Normativno izhodišče postavlja delodajalcu cilje, ki jih mora zagotoviti, hkrati pa mu prepušča popolnoma prosto pot glede postopka in vsebine ukrepanja. Delodajalec ima tako možnost kar najbolje prilagoditi ukrepe konkretnim razmeram v podjetju, upoštevaje vse relevantne dejavnike; velikost, zaposlitveno strukturo, kulturo in organizacijo družbe, organizacijo delovnega procesa, navade zaposlenih in podobno.
V skladu z izkušnjami takšen širok pristop delodajalcu omogoča najbolj optimalno izpolnitev vsebine normativne zaveze, pri čemer nadaljnje urejanje v kolektivnih pogodbah ni niti potrebno niti ustrezno.
Projekt delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega Sklada v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, 1. razvojne prioritete: Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti, 1.4 prednostne usmeritve: Pospeševanje razvoja novih zaposlitvenih možnosti