Dne 17. aprila se je odvila zadnja izmed sedmih delavnic v okviru projekta »Pogajalska šola«.
V okviru delavnice z naslovom »Vloga sindikata pri kolektivnem urejanju delavskih pravic« sta se predavatelja Andreja Toš Zajšek iz ZSSS in Anže Hiršl iz ZDS osredotočila na kolektivne pogodbe dejavnosti. Le-te namreč predstavljajo za posamezne delodajalec na eni strani minimalni obseg pravic, ki jih morajo zagotavljati svojim zaposlenim, po drugi strani pa nadgradnjo zakona, ki omogoča razmeroma širok nabor tem o katerih se socialni partnerji na ravni dejavnosti lahko prosto dogovarjajo.
Na ravni podjetja je svobodnega razpolaganja z zakonskimi in že dogovorjenimi pravicami nekoliko manj, saj je delodajalec vezan na ureditev pravic v dejavnosti. Ne glede na navedeno, ima delodajalec vedno možnost večino pravic nadgraditi, nekatere pravice pa lahko uredi celo drugače. Prav tako lahko delodajalec v dogovoru s sindikatom v podjetju v kolektivni pogodbi vedno uredi pravice zaposlenih ugodneje. Poleg ustaljenih vsebin kolektivne pogodbe se pojavljajo tudi vedno nove vsebine, ki izhajajo iz sporazumov med evropskimi socialnimi partnerji. Pri tem ni nepomembno, na kakšen način in v kakšnem obsegu se te vsebine prenesejo v podjetniško kolektivno pogodbo.
Na delavnici so bila poleg različnih vsebinskih sklopov kolektivnega urejanja delavskih pravic, predstavljene tudi sindikalna organiziranost v podjetju, pomen socialnega dialoga v podjetju, kateri sindikat je lahko partner v socialnem dialogu, meje sindikalnih aktivnost ter vloga sindikata pri urejanju individualnih delavskih pravic.
Projekt delno financira Evropska unija, in siceriz Evropskega socialnega Sklada v okviru Operativnega programa razvoja človeškihvirov za obdobje 2007-2013, 1. razvojne prioritete:“Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti«, 1.4 prednostne usmeritve: »Pospeševanje razvoja novih zaposlitvenih možnosti«.