Dne 21. novembra 2013 se je v okviru projekta Pogajalska šola odvila druga delavnica, z namenom pojasnitve odprtih vprašanj v zvezi s kolektivnimi pogodbami.
V slovenskem sistemu kolektivnih pogodb in kolektivnih pogajanj je kljub uveljavitvi Zakona o kolektivnih pogodbah, katerega namen je bila ureditev sistema kolektivnih pogodb, še vedno veliko odprtih vprašanj.
Na tokratni delavnici z naslovom »Sistematika kolektivnih pogodb in pravne podlage kolektivnega dogovarjanja« je ga. Maja Skorupan, Samostojna pravna svetovalka ZDS, predstavila vsebino Zakona o kolektivnih pogodbah, ki daje pravno osnovo za sklepanje kolektivnih dogovorov, ter opozorila na problematiko avtonomnega delovnega prava. Številna vprašanja se porajajo v zvezi s tem, kdaj naj se sklepa kolektivna pogodba, kakšen je postopek sklenitve kolektivne pogodbe, kdo so lahko stranke kolektivne pogodbe, kakšne vrste kolektivnih pogodb poznamo, ipd.
Kolektivne pogodbe so v Sloveniji nedvomno pomemben vir delovnega prava, zato je namen delavnice predstaviti tudi, kaj naj bi bila podrobnejša vsebina kolektivne pogodbe. Podlago za urejanje v kolektivnih pogodba po večini določa Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) in prav na delavnici bo predstavljeno, kaj se lahko na določenih ravneh kolektivnega dogovarjanja ureja.
Udeleženci delavnice so imeli možnost neposredno preveriti vsebino svoje kolektivne pogodbe in dobiti iztočnice za spremembe, dopolnitve ali popravke njene vsebine.
Projekt delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega Sklada v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, 1. razvojne prioritete: Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti, 1.4 prednostne usmeritve: Pospeševanje razvoja novih zaposlitvenih možnosti.