V okviru projekta MOST so se od 12.5. do 15.5.2014 pravna svetovalka na Združenju delodajalcev Slovenije Maja Knafelc in predstavnici Sveta Gorenjskih sindikatov udeležile študijskega obiska v Lizboni.
Obisk je obsegal različne predstavitve s strani naslednjih organizacij: sindikata UGT, Zavoda za zaposlovanje in poklicno usposabljanje (The Employment and Vocational Training Institute (IEFP), Centra za usposabljanje in strokovni razvoj (CEFOSAP - Centro de Formação Sindical e Aperfeiçoamento Profissional) ter Institucije, ki zagotavlja zdravstveno in socialno oskrbo na območju Lizbone.
Zaposleni na sindikatu UGT so predstavili trenutno stanje na Portugalskem in problematiko brezposelnosti mladih, mlajših od 25 let oz. mlajših od 30 let. V okviru Jamstva za mlade, socialni partnerji sodelujejo pri oblikovanju programa in spremljanju njegovega izvajanja. Gre za nadaljevanje že obstoječega programa "Impulso Jovem" in zadeva tri področja ukrepanja: zaposlovanje, izobraževanje in usposabljanje ter pripravništvo. V okviru posameznih področij so določeni nekateri ukrepi, kot so: ugodnosti v primeru zaposlitve preko davčnih olajšav, ugodnosti za samozaposlene oz. pomoč pri ustanovitvi podjetja, študij ali delo v tujini, izvajanje strokovnega izobraževanja s praktičnimi izkušnjami, delno povračilo za 12 mesečno pripravništvo v vseh dejavnostih, katerega višina je odvisna od stopnje izobrazbe, itd. Izvajanje programa jamstva za mlade se je pričelo v januarju 2014. V okviru navedenih področij so torej določeni ukrepi preko katerih bi se mladi lahko lažje vključili na trg delovne sile.
Na Zavodu za zaposlovanje in poklicno usposabljanje so predstavili 12 mesečno pripravništvo, ki se izvaja v podjetjih, neprofitnih organizacijah, državnih organih, idr.. Pripravništvo se izvaja pod okriljem Zavoda, in sicer za mlade med 18 in 30 letom starosti, nekatere starejše od 30 (za te le pod določenimi pogoji) in invalidne osebe oz. omejeno delovno zmožne. V okviru pripravništva se dopolnjujejo in razvijajo spretnosti mladih, ki iščejo prvo ali novo zaposlitev, z namenom izboljšanja svojih zaposlitvenih možnosti, spodbujanja zaposlovanja brezposelnih oseb in ustvarjanja delovnih mest na nekaterih novih področjih. Pripravništvo je zasnovano kot faza, ki se kaže v obliki prehoda v aktivno življenje in ne pomeni tudi zagotovitve delovnega mesta. Na koncu pripravništva pripravnik pridobi ustrezni certifikat, odvisno od stopnje izobrazbe. V času pripravništva oseba prejema mesečno plačilo, upravičena je do plačila stroškov prehrane med delom, vendar le do določenega zneska ter do povračila stroškov prevoza na delo in z dela, v tem času pa mora biti tudi zavarovana za primer poškodb pri delu.
V nadaljevanju je bil izveden še obisk Centra za usposabljanje in strokovni razvoj, ki je neprofitni center, ustanovila pa sta ga sindikat UGT in Zavod za zaposlovanje in poklicno usposabljanje. Center organizira različne delavnice poklicnega usposabljanja na podlagi strateških usmeritev, ki jih poda sindikat UGT. Delavnice centra so namenjene sindikalnim vodjem sindikata UGT in drugim sindikatom, delavcem, ki so člani sindikata, delavcem, ki niso člani sindikata in nezaposlenim osebam. Delavnice izvaja center na različnih območjih Portugalske in omogoča udeležencem, da pridobijo dodatna znanja in kompetence z namenom vključitve na trg delovne sile ali napredovanja na delovnem mestu.
Študijski obiske je obsegal še obisk Institucije oz. ustanove (Santa Casa da Misericordia de Lisboa), ki zagotavlja zdravstveno in socialno oskrbo na območju Lizbone in ima 5.600 zaposlenih. Delo te institucije obsega organizirane oblike delovanja na področju kulture (muzeja, knjižnice), zdravstva (bolnišnica, zdravstveni in rehabilitacijski center) socialne oskrbe (poklicni center, centre za starejše, vrtci, idr.), izobraževanja (šole), raziskav (znanstveni raziskovalni center), ipd. Zaposleni so predstavili aktivnosti, ki se izvajajo za zaposlene. Obrazložili so svojo politiko zaposlovanja, način izvajanja akademskega in strokovnega pripravništva ter ukrepe, ki so jih implementirali za zagotavljanje ustreznejšega delovnega okolje za svoje zaposlene. Predstavili so svoje delovanje na področju usklajevanja družinskega in poklicnega življenja ter različne koristi, ki jih nudijo zaposlenim, kot so podpora pri izobraževanju, podpora zaposlenim, ki imajo otroke z okvarami, zagotavljanje aktivnosti v času počitnic, zdravstveno pomoč, podporo upokojencem in zagotavljanje občasnih subvencij. Za svoje delovaje na področju človeških virov je Institucija kot primer dobre prakse v tem letu prejela tudi priznanje.
Projekt delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega Sklada v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, 1. razvojne prioritete: “Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti«, 1.4 prednostne usmeritve: »Pospeševanje razvoja novih zaposlitvenih možnosti«.