V okviru projekta "MOST" je v mesecu decembru v Helsinkih potekal študijski obisk z namenom prenosa znanja, izkušenj in dobrih praks ter procesa učenja/izobraževanja socialnih partnerjev in akterjev na ravni podjetja.

Dne 17-18.12.2013 so se Maja Knafelc, pravna svetovalka na Združenju delodajalcev Slovenije, in predstavnici Sveta Gorenjskih sindikatov v okviru projektnih aktivnosti udeležile študijskega obiska v Helsinkih. Namen obiska je bil seznanitev z rešitvami in praksami, ki so na Finskem prisotne v okviru medgeneracijskega sodelovanja na delovnem mestu, na kakšen način to sodelovanje poteka, kakšni so pristopi pri podaljševanju delovne dobe zaposlenih in izboljšanju dobrega počutja na delovnem mestu.
Vodja oddelka za varstvo, zdravje in okolje pri Sindikatu kovinske industrije (Finnish Metal workers' Union) Juha Pesola je predstavil projekt Well-being at Work, Project of Technology Industries, ki traja 5 let in je skupno delo delodajalskih in delojemalskih organizaciji. Cilj projekta je izboljšati dobro počutja na delovnem mestu, in sicer s spodbujanjem delovne sposobnosti zaposlenih, nadzorom nad odsotnostmi z dela, podaljševanjem delovne dobe ter razvijanjem in širitvijo dobrih praks.

Projekt je zasnovan tako, da lahko podjetja na podlagi odgovorov na vprašalnik, ki ga izpolnijo zaposleni, prepoznajo, kateremu delu delovne sposobnosti zaposlenih (le to je nato razdeljeno na več nivojev) je potrebno nameniti več pozornosti. Na nivoju podjetja se oblikuje projektna skupina, ki analizira odgovore na vprašalnik ter posledično težave, ki zadevajo določen nivo delovne sposobnosti zaposlenih v podjetju. Glede na navedeno se oblikujejo ukrepi, ki se nanašajo na izboljšanje tistega področja delovne sposobnosti zaposlenih, ki ga je potrebno v podjetju izboljšati.

Partnerji so v projektu ustvarili t.i. hišo delovnih sposobnosti. Hiša je postavljena v okolje, kjer je poleg podjetja, delovnega mesta in sodelavcev tudi družina in lokalna skupnost. Šele vsa ta okolja v katerih se delavec giblje, skupaj ustvarjajo širše delovno okolje. Od vseh teh okoliščin oziroma okolij je namreč odvisno dobro počutje na delovnem mestu in posledično kvaliteta opravljenega dela, zato ne sme biti zanemarjena nobena od okoliščin.

Predstavljen je bil tudi program usposabljanja brezposelnih mladih (mlajših od 25 let) in predlog zakonodaje, ki se nanaša na razvijanje poklicnih spretnosti za zaposlene. Predlog zakonodaje, ki uvaja obveznost za delodajalce glede spodbujanja poklicnih spretnosti, v času obiska še ni bil sprejet. Namen zakona je določiti obveznost delodajalcev za načrtovanje usposabljanj z namenom ohranjanja in izboljšanja poklicnih spretnosti zaposlenih in lažje soočanje s spremembami v delovnem okolju. Predlog zakonodaje predvideva tudi sofinanciranje nadomestila za čas odsotnosti delavca v času usposabljanja in davčne olajšave za delodajalce za stroške usposabljanja.

Študijski obisk je obsegal tudi obisk Centra za varstvo pri delu (The Centre for Occupational Safety), katerega področje dela je usmerjeno v izboljšanje delovnega okolja preko spodbujanja varnosti in zdravja pri delu. Glede na potrebe delovnega okolja nudi Center za varstvo pri delu svojim uporabnikom različna usposabljanja, informacije in publikacije ter nasvete s tega področja. Svojo dejavnost izvaja na podlagi sporazumov in predpisov, ki so jih sklenile organizacije na trgu dela. Teme, ki jih Center za varstvo pri delu pokriva v okviru usposabljanj so predvsem: zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu, upravljanje s tveganji, preprečevanje ustrahovanja in nadlegovanja na delovnem mestu, zagotavljanje dobrega počutja in izboljšanje produktivnosti na delovnem mestu. Eno izmed pomembnih usposabljanj je tudi promocija dobrega počutja na delovnem mestu. Usposabljanje se izvaja kot enodnevna delavnica, ki je prilagojena širšemu krogu udeležencev ali pa je ciljno usmerjena. Udeleženci delavnice se seznanijo z uporabnimi orodji, nasveti, ki so potrebni za razvoj in vzpostavitev dobrega počutja na delovnem mestu v določenem podjetju. S promocijo dobrega počutja na delovnem mestu je bilo ugotovljeno, da so zaposleni pri opravljanju svojega dela bolj motivirani in zadovoljni, bolj predani svojemu delu in kreativni pri izvrševanju svojih nalog. Poleg tega se zmanjšuje tudi odstotek delovnih nesreč in bolniških odsotnosti. Eden izmed učinkov spodbujanja promocije dobrega počutja na delovnem mestu pa se kaže tudi v podaljševanju delovne dobe zaposlenih, saj se delavci upokojujejo kasneje, kar je tudi namen tega usposabljanja. Po končani delavnici imajo udeleženci delavnice dostop do storitev, kot so mesečni nasveti in video gradiva ter ostale uporabne informacije, ki jih nudi Center za varstvo pri delu preko svojih spletnih strani.

 

LOGOTIP ESS SLO 1

Projekt delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega Sklada v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, 1. razvojne prioritete: “Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti«, 1.4 prednostne usmeritve: »Pospeševanje razvoja novih zaposlitvenih možnosti«.

Informativni obračun plač

Za vas smo pripravili priročne obrazce za obračun plače, obveznosti po podjemni pogodbi ali pogodbi o avtorskem delu, obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike in lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače/družbenike, ter obračun dohodka po pogodbi o opravljanju začasnega ali občasnega dela, sklenjeni z upokojencem.

Preverite obračun

Bodite na tekočem

Želite prejemati e-obvestila o izobraževanjih, ki jih organizira ZDS, in drugih pomembnih novostih?

Prijavite se na e-novice