S fluktuacijo zaposlenih označujemo gibanje števila zaposlenih v smislu odhodov in prihodov v okviru posamezne organizacije. Razlogi, zakaj prihaja do fluktuacije, so različni in so povezani tako z odnosom posameznika do sebe in dela kot zmožnostmi organizacije. Posledice fluktuacije so različne. Z vidika organizacije so še posebej kritične na ekonomskem in socialnem področju, zato jo je smiselno načrtno spremljati in proučevati. Fluktuacija se največkrat obravnava z negativnega vidika, saj prinaša dodatno delo in stroške, kljub vsemu pa je v določenih primerih lahko za organizacijo tudi koristna.
Fluktuacija predstavlja pomemben organizacijski pojav, ki ga je zaradi vpliva na različna področja poslovanja organizacije potrebno spremljati in proučevati. Manjši del dejavnikov, ki vplivajo na fluktuacijo, je možno predvideti, večji del pa je možno prepoznati le na osnovi spremljanja situacije ter poznavanja in analiziranja potencialnih vzrokov. Kljub vsemu pa za izboljšanje stanja ni dovolj le analiziranje, pač pa tudi ukrepanje. Organizacija bo zadržala dobre sodelavce le, če bo vodstvo sprejemalo ustrezne ukrepe, ki bodo temeljili na zagotavljanju boljšega delovnega okolja, boljši organizaciji dela, višji kakovosti delovnih odnosov ter ukrepih, ki bodo zagotavljali optimalen način ocenjevanja, nagrajevanja in napredovanja zaposlenih. Navedeno potrjuje tudi raziskava v okviru projekta INODEL, kjer anketiranci med najpomembnejše metode zmanjševanja fluktuacije uvrščajo prav delovne pogoje, ustrezno nagrajevanje, kakovostne delovne odnose ter gibljivi delovni čas.
Glede na to, da obstajajo pozitivni in negativni vidiki fluktuacije, pa bi bilo smiselno preveriti stroške in koristi fluktuacije, njihovo medsebojno povezanost ter dejavnike, ki vplivajo na takšno opredelitev. Iz navedenega tudi izhaja potreba po proučitvi posameznih vidikov fluktuacije ter njenem strateškem upravljanju.
Projekt INODEL delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti, prednostne usmeritve Pospeševanje razvoja novih zaposlitvenih možnosti.