GROW - Getting Ready for Twin Transition

SL Co fundedbytheEU RGB POS

Združenje delodajalcev Slovenije je na razpisu Evropske komisije (SocPL) pridobilo projekt »Getting Ready for Twin Transition (akronim projekta GROW)«, katerega namen je krepitev kapacitet ZDSja kot socialnega partnerja ter preučitev vloge socialnega dialoga pri pripravi na dvojni prehod. Projekt, ki se bo izvajal od 1. aprila 2024 do 31. marca 2026, bo prispeval h krepitvi socialnega dialoga pri odzivanju na spremembe kot posledica priprav na izzive dvojnega prehoda ter krepil zmogljivosti socialnih partnerjev za učinkovitejše sodelovanje pri oblikovanju in izvajanju politik na tem področju.

PROBLEMATIKA

Svet dela je podvržen dramatičnim spremembam. Makro premik v današnjem odprtem gospodarstvu je globalen in velja za skoraj vse industrijske panoge. Od delodajalcev in zaposlenih zahteva, da se prilagodijo na novo okolje, v katerem ima prilagodljivost ključno vlogo ter s tem zagotavlja konkurenčno prednost. Poleg tega so podnebne spremembe in degradacija okolja eksistencialna grožnja Evropi in svetu. Za premagovanje teh izzivov se mora EU preoblikovati v sodobno, z viri gospodarno in konkurenčno gospodarstvo s ciljem, da bodo vse panoge gospodarstva EU pripravljene na ta izziv.

Zato je glavni namen projekta »GROW« analizirati vlogo socialnega dialoga pri odzivanju na spremembe zaposlovanja in delovnih izzivov v kontekstu dvojnega prehoda ob upoštevanju vključenosti nacionalnih socialnih partnerjev v upravljanje procesov, povečanje njihovega prispevka k oblikovanju politike EU in spodbujanje krepitve zmogljivosti za nacionalne socialne partnerje. Tako se bo okrepila vloga socialnih partnerjev za vzpostavitev prožnega in konkurenčnega gospodarstva z vlaganjem v razvoj človeških virov ter povezovanjem gospodarske, izobraževalne, razvojno-raziskovalne in zaposlitvene sfere. Projekt bo okrepil kapacitete socialnih partnerjev za izvajanje socialnega dialoga v spreminjajočem se delovnem okolju ter bo tako v pomoč pri izvajanju »socialnega pravnega reda« in reševanju konkretnih težav ter naslavljanju trenutnih in prihajajočih izzivov na trgu dela.

Ker so socialni partnerji pomembni akterji pri spopadanju z izzivi trga dela, jih je treba z institucionalnega vidika nenehno krepiti in usposabljati za učinkovito vključevanje v pripravo in izvajanje reform javne politike. Za doseganje omenjenega bo projekt krepil kapacitete socialnih partnerjev za celovito usposabljanje pogajalcev, ki bodo upoštevali pomen dvojnega prehoda pri iskanju optimalnih rešitev in nadgradnjo obstoječih kolektivnih pogodb s ciljem vzpostavitve fleksibilnega in konkurenčnega gospodarstva v dvojnem prehodu.

IZVAJANJE PROJEKTA

V projektu bomo temeljito ocenili in analizirali izzive, ki jih bo nov razmahnjen ekosistem povzročil pri odločanju, posvetovanjih, zaposlitvenih spremembah, prihodnosti dela in modernizaciji trga dela. Kot tak bo projekt nacionalnim in evropskim socialnim partnerjem služil kot orodje za izmenjavo praks, znanja in izkušenj. Poleg tega bo služil kot spodbujevalnik za pregled ukrepov in pripravo dokumenta o stališču delodajalcev iz srednje in vzhodne Evrope (CEE) in nabora stališč za pogajalce, ob upoštevanju dvojnega prehoda in drugih izzivov na trgih dela.

EU in nacionalni socialni partnerji imajo pomembno vlogo pri oblikovanju politik in vzpostavljanju novih odnosov na trgu dela. Socialni dialog je pomembna vrednota prava EU in je eden ključnih mehanizmov za premagovanje kriz na trgu dela, ki smo jim lahko bili priča v zadnjem času. Prav tako so kolektivne pogodbe eden od stebrov kakovostnega socialnega dialoga. Zajemajo tako pogajanja na nacionalni ali panožni ravni kot tudi pomoč članom delodajalskih organizacij – podjetjem – pri pogajanjih na korporativni ravni.

Za doseganje omenjenega in za učinkovito izvajanje socialnega dialoga je treba strokovno okrepiti socialne partnerje (njihovo usposobljenost in zmogljivost) na nacionalni, panožni in korporativni ravni ter s tem prispevati k prilagajanju gospodarskim trendom, prilagajanju hitro spreminjajočim se razmeram na trgu dela, zagotavljanju optimalnega ravnovesja med prožnostjo in varnostjo ter konkurenčnosti gospodarstva.

Tako je cilj projekta obravnavati ugotovljene izzive/vrzeli na več različnih načinov. Prvič, skozi analitično fazo bo projekt preučil obstoječe razmere na trgu dela in trenutne trende, povezane z dvojnim prehodom. To bomo izvedli s teoretičnim raziskovanjem, fokusno skupino in anketo med delodajalci. Drugič, socialni partnerji bodo izmenjevali znanja in izkušnje ter se medsebojno učili, kako bolje razumeti dvojni prehod in vlogo socialnega dialoga v njem. Tako bodo socialni partnerji bolje pripravljeni in usposobljeni za vključevanje dvojnega prehoda v socialni dialog in pogajanja v kolektivnih pogodbah. Prav tako bodo zaposleni na ZDS in nacionalni pogajalci krepili svoje znanje in sposobnosti, da bodo uspešno prispevali k socialnemu dialogu in omogočali prilagajanje spremembam ter blažili njihove posledice. Tretjič, znanje, pridobljeno v prejšnjih fazah, bo zbrano v različnih dokumentih o vlogi socialnih partnerjev v dvojnem prehodu, ki se bodo promovirali in diseminirali na projektni konferenci in preko drugih promocijskih dejavnosti (e-knjižnica, članki, novice/objave v različnih medijskih kanalih ipd.).

Na podlagi opredeljenih izzivov in analize potreb so splošni cilji projekta naslednji:

  1. Raziskati in bolje razumeti trenutni položaj glede izzivov v spreminjajočem se svetu dela, vključno z dvojnim prehodom v EU in Sloveniji.
  2. Prispevati k prilagajanju socialnega dialoga pri odzivanju na spremembe v zaposlovanju in izzivih, povezanih z delom, ter pri obravnavanju zaposlitvenih, socialnih in ekonomskih izzivov, kot so opredeljeni v evropskem stebru socialnih pravic, in tako prispevati h krepitvi vključenosti nacionalnih socialnih partnerjev v evropskem semestru.
  3. Okrepiti zmogljivosti socialnih partnerjev za prispevanje h kakovostnemu pogajanju pri predvidevanju in obvladovanju sprememb, in sicer z izmenjavo relevantnih informacij, praks in znanja EU ter diseminacijo rezultatov.

DELOVNI SKLOPI PROJEKTA

Projekt GROW bo projektne cilje naslavljal v štirih delovnih sklopih, in sicer:

  1. Delovni sklop 1 je namenjen vodenju in koordinaciji projekta, s čimer bomo zagotovili korektno izvajanje projekta ter ga sproti nadzirali in usmerjali.
  2. Delovni sklop 2 je namenjen raziskovalnemu delu v projektu. V tem delovnem sklopu bomo raziskali in analizirali izzive, s katerimi se srečujejo socialni partnerji, ko se soočajo z glavnimi trendi v spreminjajočem se svetu dela v kontekstu dvojnega prehoda na digitalno gospodarstvo in podnebno nevtralnost. Prav tako bomo raziskali, kako lahko socialni partnerji pomagajo zagotoviti pošten prehod na podnebno nevtralnost in prispevajo k oblikovanju procesa digitalizacije. S celostno analizo, fokusnimi skupinami ter raziskovalnim vprašalnikom med podjetji bomo pridobili vpogled v odzive podjetij na aktualne in prihajajoče spremembe na trgu dela v okviru dvojnega prehoda.
  3. Delovni sklop 3 bo namenjen krepitvi kapacitet ZDSja in socialnih partnerjev z organizacijo projektnih dogodkov, bipartitnih dogodkov ter pogajalsko šolo. V tem delovnem sklopu bomo socialni partnerji izmenjavali znanje, mnenja in izkušnje za boljše razumevanje dvojnega prehoda in vloge socialnega dialoga ter prispevka socialnih partnerjev k temu prehodu. Prav tako bomo krepili znanje in zmogljivosti zaposlenih v ZDS za učinkovito sodelovanje v socialnem dialogu na nacionalni in panožni ravni, da bomo lahko uspešno prispevali k pripravi reform, podpori podjetjem in prenosu znanja nanje za omogočanje socialnega dialoga na ravni podjetij (upoštevajoč trende v spreminjajočem se svetu dela). Hkrati bomo krepili znanja in zmogljivosti nacionalnih pogajalcev za učinkovito prispevanje h kolektivnim pogajanjem na panožni ravni ob upoštevanju trendov v spreminjajočem se svetu dela ter dvojnemu prehodu.
  4. Delovni sklop 4 bo namenjen diseminaciji projektnih rezultatov in izvedbi projektne konference. V projektu bomo pripravili priročnik za pogajalce, skupna stališča držav CEE ter priporočila za pogajalce. Prav tako bomo organizirali projektne dogodke, kjer bomo razpravljali o rezultatih izvedene raziskave ter povzeli svoje znanje in izkušnje ter najboljše prakse, pridobljene v projektu.

PROJEKTNO PARTNERSTVO

  1. Združenje delodajalcev Slovenije, koordinator projekta
  2. BUSINESSEUROPE – pridružen partner

 


SL Co fundedbytheEU RGB POS

S finančno podporo Evropske unije.

Projekt GROW sofinancira Evropska unija s pogodbo o so-financiranju št.: GA 101145643. Izražena stališča in mnenja so le avtorjeva in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Evropske komisije. Niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč, zanje ne moreta biti odgovorna.

 

Informativni obračun plač

Za vas smo pripravili priročne obrazce za obračun plače, obveznosti po podjemni pogodbi ali pogodbi o avtorskem delu, obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike in lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače/družbenike, ter obračun dohodka po pogodbi o opravljanju začasnega ali občasnega dela, sklenjeni z upokojencem.

Preverite obračun

Bodite na tekočem

Želite prejemati e-obvestila o izobraževanjih, ki jih organizira ZDS, in drugih pomembnih novostih?

Prijavite se na e-novice