CEE-ILM: Socialni partnerji Srednje in Vzhodne Evrope za vključujoč trg dela
Vključujoč trg dela omogoča in spodbuja vse delovno sposobne ljudi, da sodelujejo pri plačanem delu, hkrati pa zagotavlja okvir za njihov razvoj. Evropski socialni partnerji menijo, da je vključujoč trg dela temeljnega pomena v smislu spodbujanja gospodarskega razvoja in socialne kohezije. Tako so 25. marca 2010 BUSINESSEUROPE, ETUC, UEAPME in CEEP na Tristranskem socialnem vrhu v Bruslju predstavili Okvirni sporazum o vključujočih trgih dela.
Partnerji so se strinjali, da je ob takratni 9,5-odstotni brezposelnosti potrebno nujno in odločno ukrepanje. Evropa si ne more privoščiti takega zapravljanja talentov. Evropske države morajo v celoti izkoristiti svoj delovni potencial, izboljšati kvaliteto delovnih mest in ob soočanju z demografskim staranjem povečati stopnjo zaposlenosti. S tem sporazumom so se zavezali k sprejetju konkretnih ukrepov za pomoč prikrajšanim ljudem, da vstopijo, ostanejo in se razvijajo na trgu dela. S pomočjo uresničevanja omenjenega sporazuma bo mogoče doseči »vključujočo rast«, kar je en od temeljnih ciljev Evropske komisije v prenovljeni strategiji Evropa 2020.
Doseči vključujoč trg dela je večplasten izziv, socialni dialog in aktivnosti socialnih partnerjev na vseh nivojih pa igrajo pomembno vlogo pri soočanju s tem izzivom. Glede na sporazum imajo nacionalni socialni partnerji tri leta časa za njegovo uresničitev (zaključno poročilo bo pripravljeno v letu 2014).
Socialni partnerji se tudi zavedajo, da doseganje vključujočega trga dela ni odvisno samo od njihovih aktivnosti. Odgovornost nosijo tudi javni organi in drugi akterji, ki zagotavljajo okvir, ki spodbuja in promovira vključujoč trg dela.
O projektu
Projekt »Socialni partnerji srednje in vzhodne Evrope za vključujoč trg dela« (kratko CEE-ILM) je vodilo madžarsko delodajalsko združenje MGYOSZ- BUSINESSHUNGARY. Enoletni projekt se je zaključil konec novembra 2012.
Cilji projekta
- Podpreti socialne partnerje srednje in vzhodne Evrope pri uresničevanju okvirnega sporazuma s pomočjo vzpostavitve partnerstva za bolj vključujoče trge dela, ki ga sestavljajo organizacije socialnih partnerjev, nacionalni zavodi za zaposlovanje in drugi ustrezni javni organi.
- Povečevati zavedanje, razumevanje in znanje o prednostih vključujočega trga dela med delodajalci, delavci in njihovimi predstavniki.
- Delavcem, delodajalcem in njihovim predstavnikom na vseh nivojih zagotoviti dobre prakse za prepoznavanje ovir za vključujoč trg dela in rešitve za premagovanje teh ovir.
Projektni partnerji
Poleg vodilnega partnerja iz Madžarske (MGYOSZ) so v projektu sodelovala še delodajalska združenja iz Slovenije (ZDS), Avstrije (IV) in Hrvaške (HUP), ter štirje nacionalni sindikati (MSZOSZ, KS90, ÖGB, NHS). Projekt so podprli zavodi za zaposlovanje iz vseh štirih držav, evropska socialna partnerja BUSINESSEUROPE in ETUC ter ILO SRO.
Projektne aktivnosti
Delovna srečanja projektnih partnerjev
- 29.2.2012 - začetni sestanek, Budimpešta
- 23.5.2012 - vmesni sestanek, Dunaj
- 20.9.2012- vmesni sestanek, Zagreb
Seminarji
V okviru projekta bodo partnerji izvedli seminarje za socialne partnerje, delodajalce, predstavnike delavcev in druge deležnike. Seminarji bodo izvedeni v vsaki izmed partnerskih držav, skupno pa se pričakuje več kot 300 udeležencev.
ZDS pripravlja dva seminarja:
- 9. 11. 2012: Vključevanje ranljivih skupin na trg dela in spodbude za delodajalce
Zavod RS za zaposlovanje predstavil aktivno politiko zaposlovanja, spodbude za delodajalce pri zaposlovanju ranljivih skupin, s posebnim delom, ki bo posvečen zaposlovanju invalidov.
- 14. 11.2012: Čas krize - čas zaposlitvenih izzivov in iskanja rešitev
Posvetili se bomo tematiki žensk na trgu dela, v povezavi s tem pa tudi premagovanju stereotipov in alternativnim oblikam dela.
Publikacija
Partnerji pripravljajo publikacijo, v kateri bo opredelitev najbolj ranljivih skupin na trgu dela in opisi dobrih praks za vključevanje teh oseb na trg dela. Knjižica bo izdana tudi v slovenščini, na voljo bo brezplačno v tiskani in elektronski obliki.
Zaključna konferenca
Glavni dogodek za ozaveščanje bo zaključna konferenca projekta, ki bo potekala konec novembra v Budimpešti.
Projekt CEE-ILM sofinancira Evropska komisija.