Delovna zakonodaja
Kako dobro poznate delovno zakonodajo in podlage za kolektivna dogovarjanja?
VstopitePreizkusite svoje znanje z vprašalnikom in ga nadgradite s pomočjo gradiv, zbranih v šestih različnih vsebinskih sklopih e-učilnice.
Z vzpostavitvijo e-učilnice želimo nadgraditi znanje, krepiti usposobljenost in dvigniti kompetence pogajalcev za njihovo učinkovito vodenje socialnega dialoga na nacionalni, panožni in podjetniški ravni. Z nadgrajenim znanjem bodo pogajalci učinkoviteje sodelovali pri pripravi in izvajanju politik in pristopov, povezanih zlasti s trgom dela in vseživljenjskim učenjem ter zagotavljanjem pravne varnosti aktivnega prebivalstva. Delodajalske pogajalce na panožni in podjetniški ravni želimo seznaniti s pravnimi in ekonomskimi podlagami kolektivnih pogodb in elementi kvalitetnega delovnega okolja ter jih poučiti o tehnikah/spretnostih pogajanj, da bodo doseženi dogovori prispevali k nadaljnjemu razvoju in utrjevanju socialnega dialoga, ki je ključen za dosego dolgoročne blaginje in socialnega miru.
Kako dobro poznate delovno zakonodajo in podlage za kolektivna dogovarjanja?
VstopiteNa pogajanjih potrebujemo tudi znanje o nekaterih ekonomskih kazalcih, ki so podlaga za določitev pravic v kolektivnih pogodbah.
VstopitePrejemki iz delovnih razmerij predstavljajo pomemben del kolektivnih dogovarjanj. Gre za 3 osnovne skupine: plače, povračila stroškov v zvezi z delom in drugi osebni prejemki.
VstopiteV pogajalskem procesu, ki lahko poteka na ravni države, posamezne dejavnosti ali podjetja, vedno sodelujeta najmanj dve stranki. Izvedite več o vlogi sindikata.
VstopiteKakšna je praksa kolektivnega dogovarjanja in socialnega dialoga v tujini?
Vstopite