Pojasnilo ZZZS glede uveljavljanja pravice do kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni
Sklep o podaljšanju veljavnosti ukrepa kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni je za tri mesece podaljšal veljavnost 31. člena Zakona o dodatnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (ZDUOP).
Sklep administrativno razbremenjuje družinske zdravnike, zavarovanim osebam pa omogoča lažje uveljavljanje pravice do odsotnosti z dela s plačilom nadomestila.
Delavci lahko pravico do kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni uveljavijo do 31. 5. 2022, delodajalci pa te zahtevke za refundacijo v elektronski obliki vložijo najpozneje do 31 8. 2022.
ZZZS pojasnjuje, da je delavec lahko odsoten z dela zaradi bolezni brez potrdila o upravičeni zadržanosti od dela (eBOL), ki ga izda izbrani osebni zdravnik, torej brez predhodne ugotovitve razlogov za takšno odsotnost z dela, do tri zaporedne dni v kosu, in sicer največ enkrat v posameznem koledarskem letu.
Delavec mora o kratkotrajni odsotnosti zaradi bolezni pisno ali elektronsko obvestiti delodajalca prvi dan odsotnosti, v času koriščenja kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni ne sme opravljati pridobitne dejavnosti ali se gibati izven kraja svojega bivanja.
Za čas te odsotnosti je delavec upravičen do nadomestila plače, katerega izplača delodajalec, ki nato zahteva refundacijo od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). ZZZS delodajalcu refundira nadomestilo v breme Proračuna Republike Slovenije.
Na spletnih straneh ZZZS so objavljeni prilagojeni vzorci pripomočkov za pripravo zahtevkov za refundacijo, prilagojena je bila tudi spletna aplikacija za elektronsko vlaganje zahtevkov.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije obvešča, da po ZDUPŠOP delavci lahko pravico do kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni uveljavijo do 28. 2. 2022.
Ukrep kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni je podaljšan do 31. maja 2022. Delavec je lahko do tri zaporedne dni odsoten z dela zaradi bolezni brez bolniškega lista.
Za vas smo pripravili priročne obrazce za obračun plače, obveznosti po podjemni pogodbi ali pogodbi o avtorskem delu, obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike in lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače/družbenike, ter obračun dohodka po pogodbi o opravljanju začasnega ali občasnega dela, sklenjeni z upokojencem.