Združenje delodajalcev Slovenije je danes po več mesecih usklajevanj, skupaj z ostalimi socialnimi partnerji na delodajalski in sindikalni strani, z Vlado RS podpisalo Dogovor Vlade RS in socialnih partnerjev k predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
Za Združenje delodajalcev Slovenije je največji dosežek tega Dogovora soglasna odločitev vseh treh strani, da se ohrani nespremenjena prispevna stopnje delodajalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje – predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, o katerem smo se pogajali, je namreč predvideval njen dvig iz 8,85 % na 12,5 %. Prepričani smo, da z izenačitvijo prispevne stopnje za PIZ za delavce in delodajalce v pokojninsko blagajno (predlog 12,5 % za zaposlene in za delodajalce) ne bi bilo zadostnega priliva za kakršnekoli izboljšave pokojnin; hkrati pa bi bistveno obremenili že tako najbolj obremenjene stroške dela s prispevki v celotni Evropski uniji in dodatno spodkopavali konkurenčnost slovenskega gospodarstva.
Z dogovorom smo uspeli doseči uravnotežen kompromis, ki:
- na eni strani zagotavlja vzdržnost pokojninske blagajne ter dostojne pokojnine trenutnih in bodočih upokojencev,
- na drugi strani pa smo preprečili povečanje stroškov dela delodajalcev oz. dodatno obremenitev že tako visoko obremenjenih plač v Sloveniji, kar je izredno pomembno za konkurenčnost slovenskih delodajalcev.
Zakaj je podpis današnjega sporazuma še pomemben?
Z njim priznavamo pomembnost sodelovanja delodajalskih združenj v socialnem dialogu, ki si uspešno prizadevamo za ohranitev in povečanje konkurenčnosti trga dela in gospodarskega okolja za vse delodajalce.
Za Združenje delodajalcev Slovenije kot socialnega partnerja je ključna zaveza vlade, da bo zakon v obliki, kot smo ga oblikovali do zadnje seje pogajalske skupine ESS, peljala skozi vse nadaljnje faze – vse morebitne spremembe pa so lahko sprejete zgolj v soglasju z vsemi tremi: vlado, sindikati in delodajalci.
Zavedamo se, da je v luči demografskih izzivov, ki Slovenijo čakajo v prihodnjih desetletjih, konsenz med socialnimi partnerji ključnega pomena za zagotavljanje javnofinančne vzdržnosti in dostojanstva pokojnin.
Kljub temu, da znotraj predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju nismo našli soglasnih rešitev za lažji prehod med zaposlitvijo in upokojitvijo, več in bolj prožne možnosti začasnega in občasnega dela upokojencev ipd., bomo te rešitve še naprej iskali v okviru druge zakonodaje, ki ureja ta področja.
Marjan Trobiš, predsednik ZDS
Miro Smrekar, generalni sekretar ZDS