Objavljene spremembe in dopolnitve Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti
V Uradnem listu št. 24/2025 z dne 8.4.2025 je bil objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV-B).
Nove spremembe in dopolnitve zakona (novela ZEPDSV-B) so posledica pobud delodajalskih organizacij od uveljavitve ZEPDSV-A dalje in se nanašajo zlasti na jasnejšo določitev razmerja, za katero je treba voditi evidenco o izrabi delovnega časa, administrativno razbremenitev vpisovanja podatkov v evidenco o izrabi delovnega časa, ter jasnejšo določitev kraja hrambe evidence o izrabi delovnega časa. V okviru za ta namen ustanovljene pogajalske delovne skupine Ekonomsko-socialnega sveta pa so jih dogovorili socialni partnerji.
ZEPDSV-B tako dodatno redefinira osebe, za katere je ob zaposlenih delavcih treba voditi evidence, na način, da se jasneje določa krog oseb, ki opravljajo delo na podlagi pogodb civilnega prava, za katere vodenje evidenc ni utemeljeno (izločitev oseb, ki delo opravljajo pretežno s sredstvi delodajalca). Uvaja se tudi izrecna ureditev, da evidence o izrabi delovnega časa ni treba voditi za poslovodne osebe (ki delo opravljajo na katerikoli pravni podlagi – civilno ali delovno razmerje).
Črta se vpis podatka o izrabi in obsegu izrabe odmora med delovnim časom. Dodatno se z vidika nepotrebne administrativne obremenitve delodajalca naslavlja nepotrebna pogostost vnosa v evidenco tistih podatkov, ki že obstajajo na podlagi drugih podatkov v evidenci in predpisanih dokazil pri delodajalcu. Navedeno pomeni, da se podatek o opravljenih urah v drugih posebnih pogojih dela in tekoči seštevek ur v referenčnem obdobju lahko vpisujeta v evidenco enkrat mesečno.
Z vidika jasnosti se izrecno določa, da delodajalec evidenco o izrabi delovnega časa in dokumentacijo, na podlagi katere se v evidenco o izrabi delovnega časa vpisujejo podatki, hrani ali na sedežu ali na kraju opravljanja dela, glede obveščanja delavca o vsebini evidence pa se dopolnjuje način obveščanja, in sicer je možno delavca obveščati tudi na elektronski naslov, katerega uporabo delodajalec in delavec dogovorita (npr. zasebni elektronski naslov delavca).
Zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.