Kako obvladati psihosocialna tveganja pri delu, ki jih prinašajo nove tehnologije ter posebej upravljanje delavcev s sistemi umetne inteligence in algoritmi
Vsako leto 28. aprila, ob svetovnem dnevu varnosti in zdravja pri delu Mednarodna organizacija dela (ILO) opozori na aktualno temo s tega področja. Letos je ta dan posvečen razmisleku in razpravi o tem, kako nove, digitalne tehnologije vplivajo na področje varnosti in zdravja pri delu.
NIJZ želi s priloženim sporočilom za javnost opozoriti na psihosocialna tveganja, povezana z digitalizacijo in posebej z vodenjem delavcev z UI ter algoritmi.
Uporaba digitalnih tehnologij povečuje varnost, avtonomijo delavcev in produktivnost v delovnih okoljih, hkrati pa zaposlenim prinaša različna psihosocialna tveganja, ki lahko, če niso ustrezno obvladana, negativno vplivajo na zdravje delavcev. Slovenske delovne organizacije se na tovrstna tveganja že pripravljajo. Po prvih podatkih Evropske raziskave v podjetjih o novih in nastajajočih tveganjih (ESENER, podatki iz leta 2024) v Sloveniji že 60 % podjetij v oceno tveganja vključuje tudi tveganja, povezana z uporabo digitalnih tehnologij. To je drugi najvišji odstotek med državami EU.
Več na spletni strani NIJZ na povezavi: https://nijz.si/zivljenjski-slog/dusevno-zdravje/vpliv-vodenja-zaposlenih-z-ui-in-algoritmi-na-dusevno-zdravje-pri-delu/
Hkrati vas vabimo, da obiščete spletno stran www.zadusevnozdravje.si,, zavihek Na delovnem mestu, kjer vam je na voljo največji izbor različnih informacij in gradiv s tematiko duševnega zdravja na delovnem mestu v Sloveniji. Tu lahko izveste več o tem, kaj lahko delovne organizacije storijo za dobro duševno zdravje pri delu in kaj lahko za to naredi vsak posameznik.