WEBINAR: Poklicne bolezni – uresničevanje novega pravilnika
Kotizacija
Člani ZDS
75,00 €
Nečlani ZDS
119,00 €
DDV NI VKLJUČEN!
Vključuje udeležbo na seminarju / webinarju in gradivo..
Pri plačilu kotizacije upoštevajte popuste, ki se seštevajo:
- dva ali več udeležencev -10 % popust za vsakega udeleženca.
Prosimo, da kotizacijo poravnate pred pričetkom na transakcijski račun št. SI56 0201 1001 5672 692. Na podlagi plačila boste ob spletni izvedbi prejeli povezavo za dostop do spletnega webinarja.
Proračunski uporabniki vpišite ob elektronski prijavi v polje opombe rok plačila, in pošljite naročilnico na e-naslov info@zds.si .
Prijava na dogodek
Prijave sprejemamo do zapolnitve mest oziroma na zadnji delovni dan pred izvedbo izobraževanja, do 14:00 ure. Za morebitna vprašanja smo na voljo na 01/563 48 87.
Pisne odjave (info@zds.si) upoštevamo do 2 delovnih dni pred začetkom izobraževanja, sicer zaračunavamo kotizacijo v celoti. Neplačan predračun ne pomeni samodejne odjave od dogodka.
Ali vam razpisan termin ne ustreza? Ali ste zamudili s prijavo na izobraževanje? Pišite nam na e-naslov martin.smalcic@zds.si, obvestili vas bom o novem terminu.
Dodatne informacije
Martin Šmalčič
E-naslov: martin.smalcic@zds.si
Webinar bo potekal preko aplikacije Zoom. Za udeležbo na webinarju si lahko predhodno naložite aplikacijo ali pa boste to storili pred dogodkom po prejetih navodilih. Navodila ter povezavo za spremljanje in udeležbo na webinarju boste prejeli dan pred dogodkom na e-naslov, ki ga boste navedli pri prijavi na dogodek.
Priporoči izobraževanje
Izobraževanje lahko priporočite svojim znancem, tako, da v polje vpišete elektronski naslov.
V začetku preteklega leta je bil sprejet Pravilnik o poklicnih boleznih, ki celostno ureja sistem odkrivanja in priznavanja poklicnih bolezni, ter s tem omogoča učinkovitejše preprečevanje bolezni, ki nastajajo zaradi izpostavljenosti na delovnih mestih.
Od začetka 90. let prejšnjega stoletja je bilo prijavljanje in s tem tudi spremljanje poklicnih bolezni zelo okrnjeno, saj je takratna zakonodaja predvidevala, da bi moral postopek prijave poklicne bolezni začeti delodajalec, zaposlenega napotiti na dodatno diagnostiko in verifikacijo k izvajalcu medicine dela ter seveda kriti tudi stroške tega postopka.
Edina izjema pri prijavi poklicnih bolezni so bile v preteklosti poklicne bolezni zaradi izpostavljenosti azbestu, katerih odkrivanje in verifikacijo ureja posebna zakonodaja, ki bo veljala tudi naprej. Uradno je bilo zato v preteklem obdobju azbestnih bolezni pri nas največ. Med redkimi preostalimi primeri poklicnih bolezni (le okoli 30 letno), priznavale pa so jih invalidske komisije pri ZPIZ, je bil v obdobju od 2013 do 2020 najpogostejši alergijski kontaktni dermatitis.
Obravnavali bomo naslednje vsebine:
- Obravnava poklicnih bolezni po novem
- Potrjevanje poklicne bolezni
- Kje je pričakovati največ poklicnih bolezni
- Kaj lahko pričakujemo od nove ureditve
Predavatelji
Prof. dr. Metoda Dodič-Fikfak
dr. med., specialistka medicine dela, prometa in športa
je direktorica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. V javnosti je najbolj znana po dolgoletnem boju proti prisotnosti rakotvornega azbesta in boju za azbestne bolnike. Poleg tega se ukvarja s poklicnimi boleznimi, mobingom na delovnem mestu, umrljivostjo; seznam njenih poklicnih aktivnosti je še daljši. V zadnjem času pa se je ukvarjala s težavami zaradi epidemije koronavirusne bolezni v delovnih organizacijah. Kot mlada zdravnica je začela kariero v ambulanti v Postojni, se v naslednjih letih odločila za specializacijo iz medicine dela, doktorirala je v ZDA, danes pa je doma in v svetu priznana strokovnjakinja na področju vplivov onesnaženega okolja na zdravje ljudi, bolje rečeno: na bolezni in smrti ljudi.