WEBINAR: Carinski in DDV vidik poslovanja s tujino na primerih iz prakse, na kaj opozarja FURS ter poudarki sodb Sodišča EU
Kotizacija
Člani ZDS
129,00 €
Nečlani ZDS
159,00 €
DDV NI VKLJUČEN!
Vključuje udeležbo na seminarju / webinarju in gradivo..
Pri plačilu kotizacije upoštevajte popuste, ki se seštevajo:
- dva ali več udeležencev -10 % popust za vsakega udeleženca.
Prosimo, da kotizacijo poravnate pred pričetkom na transakcijski račun št. SI56 0201 1001 5672 692. Na podlagi plačila boste ob spletni izvedbi prejeli povezavo za dostop do spletnega webinarja.
Proračunski uporabniki vpišite ob elektronski prijavi v polje opombe rok plačila, in pošljite naročilnico na e-naslov info@zds.si .
Prijava na dogodek
Prijave sprejemamo do zapolnitve mest oziroma na zadnji delovni dan pred izvedbo izobraževanja, do 14:00 ure. Za morebitna vprašanja smo na voljo na 01/563 48 87.
Pisne odjave (info@zds.si) upoštevamo do 2 delovnih dni pred začetkom izobraževanja, sicer zaračunavamo kotizacijo v celoti. Neplačan predračun ne pomeni samodejne odjave od dogodka.
Ali vam razpisan termin ne ustreza? Ali ste zamudili s prijavo na izobraževanje? Pišite nam na e-naslov martin.smalcic@zds.si, obvestili vas bom o novem terminu.
Dodatne informacije
Martin Šmalčič
E-naslov: martin.smalcic@zds.si
Webinar bo potekal preko aplikacije Zoom. Za udeležbo na webinarju si lahko predhodno naložite aplikacijo ali pa boste to storili pred dogodkom po prejetih navodilih. Navodila ter povezavo za spremljanje in udeležbo na webinarju boste prejeli dan pred dogodkom na e-naslov, ki ga boste navedli pri prijavi na dogodek.
Priporoči izobraževanje
Izobraževanje lahko priporočite svojim znancem, tako, da v polje vpišete elektronski naslov.
Na webinarju bodo predstavljena davčna in carinska pravila poslovanja s tujino, predvsem kadar blago prečka ozemlje EU. Pri uvozu in izvozu blaga mora davčni zavezanec poleg DDV zakonodaje poznati tudi carinsko, saj s poznavanjem carinskih pravil lahko optimizira poslovanje.
Poudarili bomo pomen ugotovitve pravega dejanskega stanja posamezne transakcije, s tem da bomo pogledali tok blaga in tok računov. Pri tem so pomembne tudi Incoterms klavzule, ki so lahko pokazatelj, kje se nahaja blago, ko pride do prenosa lastništva.
Pri večstranskih, zaporednih in tristranskih poslih, pri katerih gre za zaporedne dobave enega blaga je zelo pomembno pravilno definirati organizatorja prevoza.
1. Poslovanje s tretjimi državami in tretjimi ozemlji
- Uvoz blaga in sprostitev v prosti promet
- Pomembni podatki na uvozni carinski deklaraciji z vidika DDV
- Sprostitev v prosti promet po postopku 40 oziroma postopku 42
- Pravila carinskega postopka 42 in evidentiranje – razlike med dobavo blaga iz Slovenije samemu sebi v drugo državo članico in prodajo blaga drugemu zavezancu
- Uvoz blaga z Incoterms klavzulo DDP in odbitek DDV
- Izvoz blaga in evidentiranje za namene DDV
- Avansni računi in naknadni popravki po carinjenju blaga
- Pomembni podatki na izvozni carinski deklaraciji z vidika DDV
- Kako mora zavezanec dokazati izstop blaga, do kdaj mora biti po izvozu blago dejansko iznešeno v tretjo državo
- Kaj pomeni alternativno dokazovanje izstopa blaga
- Posebni carinski postopki (carinsko skladiščenje, tranzit blaga)
- Kdaj uporabiti aktivno oziroma pasivno oplemenitenje
2. Vprašanja iz prakse pri večstranskih in nepravih tristranskih dobavah
- Pogoji za pravi tristranski posel v luči nove evropske sodne prakse
- Nepravi tristranski posli prek primerov
- Dobava blaga in prevozne storitve v povezavi z Incoterms klavzulami
- Plačilo DDV od uvoza blaga in solidarna odgovornost
- Na primer: Zavezanec blago izvozi v ZDA, račun pa izstavi na italijanskega kupca. Je to dobava blaga znotraj EU ali izvoz blaga?
- Ali pa: Zavezanec prejme blago iz Češke, račun pa od dobavitelja iz Švice….kako evidentira tak posel?
Cilj seminarja je udeležencem prikazati pravilno carinsko in DDV obravnavo posamezne transakcije pri mednarodnem poslovanju z blagom. Na seminarju bodo udeleženci prejeli usmeritve glede vprašanj, na katere morajo znati odgovoriti, preden transakcijo evidentirajo za namene DDV.
Predavatelji
Andreja Kostelec
Samostojna davčna svetovalka, strokovnjakinja za carinske postopke in DDV
Z več kot 25 letnimi izkušnjami. Pred svojo samostojno potjo je bila zaposlena kot direktorica za posredne davke v družbi KPMG poslovno svetovanje d.o.o., kamor je prišla z 11 letnimi izkušnjami dela na Generalnem carinskem uradu – Oddelek za postopke. Pri svojem delu svetuje slovenskim in tujim družbam pri raznovrstnih najzapletenejših mednarodnih transakcijah, svetuje pri spremembah zakonodaje na področju posrednih davkov in carin ter opravlja davčne preventivne skrbne preglede, prevzema komunikacijo med Furs in davčnimi zavezanci in redno pomaga pri tolmačenju zakonodaje posameznim strankam ter nudi pomoč pri pripravi samoprijave. Poleg tega svetuje kot zunanja strokovnjakinja pri Zvezi računovodij, finančnikov in revizorjev. Redno objavlja strokovne članke s področja carin, DDV, trošarin, poročanja za Intrastat ter predava v okviru seminarjev, ki jih organizirajo različni deležniki. Vsako leto predava dodiplomskim in podiplomskim študentom na Fakulteti za Upravo, Univerze v Ljubljani.