Terjatve in položaj upnikov v insolvenčnih postopkih

Dodajte v koledar

ZDS, Predavalnica - visoko pritličje, Dimičeva 9, 1000 Ljubljana

Kotizacija

Člani ZDS

120,00 €

Nečlani ZDS

160,00 €

DDV NI VKLJUČEN!

Vključuje udeležbo na izobraževanju, gradivo in pogostitev. Pri plačilu kotizacije upoštevajte popuste: dva udeleženca - 10 % popust za vsakega udeleženca, trije ali več udeležencev - 20 % popust za vsakega udeleženca. Popusti se seštevajo. Prosimo, da kotizacijo poravnate pred pričetkom na transakcijski račun št. 02011-0015672692, sklic 00 08112016_davčna številka. Ob registraciji priložite dokazilo o plačilu.

 

Prijava na dogodek

IZOBRAŽEVANJA - Prijava na izobraževanja

Prijave sprejemamo do zapolnitve mest oziroma na zadnji delovni dan pred izvedbo izobraževanja, do 10:00 ure. Za morebitna vprašanja smo na voljo na 01/563 48 87.

Pisne odjave (info@zds.si) upoštevamo do 2 delovnih dni pred začetkom izobraževanja, sicer zaračunavamo kotizacijo v celoti. 

Ali vam razpisan termin ne ustreza? Ali ste zamudili s prijavo na izobraževanje?  Pišite nam na e naslov  info@zds.si, obvestili vas bom o novem terminu.

Dodatne informacije

Telefon: 01 563 48 87 (Frida Bertoncel)
E-naslov:
frida.bertoncel@zds.si

Parkirišča - navodila za parkiranje.

Po zaključku izobraževanja udeleženci pridobijo potrdilo o udeležbi.

Pred izvedbo izobraževanja bo prijavljenim na izobraževanje na elektronski naslov poslan opomnik o izobraževanju.

Priporoči izobraževanje

Izobraževanje lahko priporočite svojim znancem, tako, da v polje vpišete elektronski naslov.

pošlji povezavo

  • S poudarkom na postopku osebnega stečaja in postopku poenostavljene prisilne poravnave
  • S predstavitvijo sprememb in dopolnitev zadnje Novele ZFPPIPP-G.

Več o seminarju:

Ureditev postopkov zaradi insolventnosti v Zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP) iz leta 2008 (ki je bil z zadnjo Novelo ZFPPIPP-G že sedmič noveliran) bo prikazana z vidika položaja upnika in uveljavljanja njegove terjatve v različnih postopkih.

Od začetka leta 2014 do danes je bilo začetih več kot 10.000 postopkov osebnega stečaja, kar pa prinaša številnejša vprašanja upnikov glede njihovega položaja in položaja njihove terjatve. Predvsem se pojavljajo vprašanja glede tistih terjatev, ki nastajajo po začetku osebnega stečaja dolžnika, saj so to stroški postopka osebnega stečaja. Zato se je v zadnjem času v sodni praksi izoblikovala razdelitev teh stroškov na tiste stroške, ki se plačajo iz stečajne mase in jih je torej dolžan plačati upravitelj, in na tiste stroške, ki predstavljajo t.i. življenjske stroške stečajnega dolžnika, in jih je dolžan plačati dolžnik sam. V zvezi s tem se zato pojavljajo vprašanja glede (pravilne) izterjave teh terjatev iz naslova osebnih stroškov od stečajnega dolžnika.

V letošnjem letu sprejeta Novela ZFPPIPP – G prinaša spremembe glede subjektov, na katere se nanašajo insolvenčni postopki, uvedeni s prejšnjima Novelama ZFPPIPP-E in ZFPPIPP-F:

  • postopek preventivnega finančnega prestrukturiranja,
  • postopek poenostavljene prisilne poravnave
  • poseben postopek prisilne poravnave nad srednjo in veliko družbo.

Bistvene spremembe in dopolnitve pa Novela ZFPPIPP-G prinaša prav v postopku osebnega stečaja, vse z namenom preprečiti številne zlorabe tega postopka, predvsem pa odpusta obveznosti.

Tudi v postopku poenostavljene prisilne poravnave se upniki s svojimi terjatvami srečujejo s številnimi vprašanji, poseben problem pa predstavlja izterjava terjatev, ki so nastale po začetku postopka poenostavljene prisilne poravnave.

Se tudi vam (kot upniku) postavljajo vprašanja:

  • Kako naj ravna upnik v izvršilnem postopku, ko se med postopkom zoper dolžnika začne stečajni postopek ali postopek prisilne poravnave?
  • Kdaj in na kakšen način lahko upnik predlaga začetek stečajnega postopka nad svojim dolžnikom?
  • Kakšne so posebnosti postopka poenostavljene prisilne poravnave in kakšne posledice ima za upnika in njegovo terjatev?
  • Kako pa naj ravna upnik, če se je med pravdnim postopkom, ki teče po vloženem ugovoru zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine, začel stečajni postopek nad dolžnikom?
  • Kako in v kakšnem postopku uspešno uveljaviti terjatve, ki nastajajo med postopkom osebnega stečaja: najemnino, obratovalne stroške, plačilo elektrike, vode, ogrevanja, ipd.
  • Kako in kdaj prijavim terjatev do dolžnika ob začetem stečajnem postopku ali postopku osebnega stečaja nad podjetnikom, potrošnikom?
  • Ali je potrebna prijava terjatve v postopku prisilne poravnave?
  • Kdaj upnik v postopku osebnega stečaja pridobi položaj stranke?
  • Kako je upnik seznanjen, da je bila njegova prijavljena terjatev prerekana in kako naj ravna v takšnem primeru ?
  • Kako upravitelj ugotavlja obseg premoženja in kakšne so posebnosti prodaje v postopku osebnega stečaja?

 Program:

od 9:00 do 13:00

  • Prikaz sprememb in dopolnitev Novele ZGPPIPP-G
  • Prikaz in pravila insolvenčnih postopkov, ki so pomembna za upnike:
    • postopek preventivnega prestrukturiranja;
    • postopek prisilne poravnave in poseben postopek prisilne poravnave nad srednjo in veliko družbo;
    • postopek poenostavljene prisilne poravnave;
    • stečajni postopek nad pravno osebo (upnikov predlog za začetek stečajnega postopka);
    • postopek osebnega stečaja;
    • stečaj zapuščine
  • Pravila pobota v primeru stečajnega postopka in pravila odstopa od vzajemno neizpolnjene dvostranske pogodbe (terjatve, ki se lahko pobotajo, kdaj je pobot terjatev nedovoljen, odstop upravitelja od pogodbe in pravne posledice odstopa…)
  • Terjatve upnikov in postopek prijave terjatev (priznana, prerekana in verjetno izkazana terjatev, nadaljevanje pravdnega postopka v primeru prerekane terjatve…)
  • Posebnosti glede terjatev upnikov v postopku osebnega stečaja (terjatve, ki se izplačajo kot strošek postopka, npr. obratovalni stroški, ipd.)
  • Posebnosti glede terjatev upnikov v postopku poenostavljene prisilne poravnave-PPP (terjatve, na katere učinkuje PPP, izterjava terjatev, nastalih po začetku PPP)
  • Vpliv stečajnega postopka na izvršilne postopke in postopke zavarovanja (pravila ZFPPIPP glede izvršilnih postopkov ob začetem stečajnem postopku, ureditev glede na fazo izvršilnega postopka ob začetem stečajnem postopku, dolžnosti izvršilnega sodišča, dolžnosti upnika…)
  • Položaj upnika v izvršilnem postopku in upnika z zavarovano terjatvijo (s predhodnimi in začasnimi odredbami) v primeru začetega stečajnega postopka ali postopka prisilne poravnave.

13:00 do 13:30

  • Razprava, vprašanja in odgovori

Odmor s pogostitvijo je predviden od 10:45 do 11:15 ure.

Predavatelji

Dida

Dida Volk

Sodnica Okrožno sodišče v Ljubljani

Dida Volk, univ.dipl.pravnica, sodnica pri Okrožnem sodišču v Ljubljani, ima objavljene številne strokovne članke in je avtorica več knjig. Na civilno-pravnem področju, področju izvršilnega, pogodbenega, insolvenčnega prava in prava nepremičnin ima dolgoletne izkušnje.

Informativni obračun plač

Za vas smo pripravili priročne obrazce za obračun plače, obveznosti po podjemni pogodbi ali pogodbi o avtorskem delu, obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike in lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače/družbenike, ter obračun dohodka po pogodbi o opravljanju začasnega ali občasnega dela, sklenjeni z upokojencem.

Preverite obračun

Bodite na tekočem

Želite prejemati e-obvestila o izobraževanjih, ki jih organizira ZDS, in drugih pomembnih novostih?

Prijavite se na e-novice