NOVO! NAJEMNA RAZMERJA in sodni postopki ter PRODAJA NEPREMIČNIN v izvršilnem in stečajnem postopku

Dodajte v koledar

ZDS, Predavalnica - visoko pritličje, Dimičeva 9, 1000 Ljubljana.

Kotizacija

Člani ZDS

130,00 €

Nečlani ZDS

190,00 €

DDV NI VKLJUČEN!

Vključuje udeležbo na izobraževanju, gradivo in pogostitev. Pri plačilu kotizacije upoštevajte popuste: dva udeleženca - 10 % popust za vsakega udeleženca, trije ali več udeležencev - 20 % popust za vsakega udeleženca. Popusti se seštevajo. Prosimo, da kotizacijo poravnate pred pričetkom na transakcijski račun št. SI56 0201 1001 5672 692, sklic 00 15032017_davčna številka. Ob registraciji priložite dokazilo o plačilu.

Prijava na dogodek

IZOBRAŽEVANJA - Prijava na izobraževanja

Prijave sprejemamo do zapolnitve mest oziroma na zadnji delovni dan pred izvedbo izobraževanja, do 10:00 ure. Za morebitna vprašanja smo na voljo na 01/563 48 87.

Pisne odjave (info@zds.si) upoštevamo do 2 delovnih dni pred začetkom izobraževanja, sicer zaračunavamo kotizacijo v celoti. 

Ali vam razpisan termin ne ustreza? Ali ste zamudili s prijavo na izobraževanje?  Pišite nam na e naslov  info@zds.si, obvestili vas bom o novem terminu.

Dodatne informacije

Telefon: 01 563 48 87 (Frida Bertoncel)
E-naslov:
frida.bertoncel@zds.si

Parkirišča - navodila za parkiranje.

Po zaključku izobraževanja udeleženci pridobijo potrdilo o udeležbi.

Pred izvedbo izobraževanja bo prijavljenim na izobraževanje na elektronski naslov poslan opomnik o izobraževanju.

Priporoči izobraževanje

Izobraževanje lahko priporočite svojim znancem, tako, da v polje vpišete elektronski naslov.

pošlji povezavo

 Več o seminarju:

V zadnjem času stranke sklepajo vse več najemnih pogodb, tako za stanovanja, kot za poslovne prostore. Zato postaja problematika najemnih razmerij, v povezavi z sodnimi postopki, vse bolj aktualna. Področje najema stanovanja (podrobno) ureja Stanovanjski zakon (SZ-1), najemna razmerja poslovnih prostorov (manj podrobno kot SZ-1) pa Zakon o poslovnih stavbah in poslovnih prostorih (ZPSPP) iz leta 1974 (!).

Najemna pogodba mora biti sklenjena v pisni obliki. Zato morata stranki prav posebno pozornost posvetiti vsebini najemne pogodbe.

Iz najemnih razmerij lahko izvirajo mnogi sodni postopki: tožbe v zvezi z najemno pogodbo, tožbe zaradi neupravičene obogatitve najemodajalca v primeru najemnikovih vlaganj v poslovni prostor oziroma stanovanje. Največ sodnih postopkov se nanaša na odstop od najemne pogodbe s strani najemodajalca zaradi krivdnih razlogov na strani najemnika. Večkrat pravdnemu postopku sledi izvršba z izpraznitvijo in izročitvijo nepremičnine.

Zaradi velikega števila postopkov osebnega stečaja pa postajo vse bolj aktualna vprašanja izterjave najemnine in ostalih stroškov od najemnikov, ki so v postopku osebnega stečaja. Mnogi najemniki v postopku osebnega stečaja ne plačujejo niti najemnine niti stroškov, izterjava teh terjatev od dolžnikov pa je zaradi določb ZFPPIPP zelo zapletena oziroma otežena.

Pri sklepanju najemne pogodbe in v času trajanja najemnega razmerja se tako najemodajalcu, kot najemniku postavljajo mnoga vprašanja:

  • najemodajalec se sprašuje v kakšni obliki in s kakšno vsebino mora skleniti najemno pogodbo, da bo imel v primeru neplačevanja najemnine, kot najpogostejšega krivdnega razloga za odpoved najemne pogodbe, čim manjše stroške in čim manj sodnih postopkov;
  • najemnik se sprašuje katera pogodbena določila ga bodo ustrezno varovala v primeru (potrebnih) vlaganj v stanovanje oziroma poslovni prostor;
  • kdaj je smiselno najemno pogodbo skleniti v obliki notarskega zapisa in kakšne so prednosti takšne oblike najemne pogodbe?
  • kakšen je pravilen postopek z odpovedjo najemne pogodbe iz krivdnega razloga, za stanovanje ali za poslovni prostor?
  • kakšen pomeni ima sklenitev pogodbe za določen oziroma nedoločen čas in kako je z odpovednim rokom?
  • kakšen pomen ima za najemnika dogovor o predkupni pravici glede predmeta najema?
  • kako pa najemnik pravilno izpelje postopek predčasne odpovedi najemne pogodbe?
  • kakšne zahtevke ima najemodajalec do najemnika iz naslova povzročene škode na stanovanju in poslovnem prostoru?
  • kdaj in kakšen zahtevek ima najemnik iz naslova vlaganj v stanovanje oziroma poslovni prostor?
  • kako in v kakšnem postopku najemodajalec izterja neplačano najemnino in stroške od najemnika, ki se nahaja v postopku osebnega stečaja?

Prodaja nepremičnin v sodnem postopku postaja v zadnjem obdobju vse številčnejša, saj so se številnim izvršilnim postopkom s prodajo nepremičnin pridružili še številčnejši stečajni postopki, predvsem postopki osebnega stečaja. Nakup nepremične v sodnem postopku predstavlja sicer varnejši položaj kupca z vidika morebitnih pravnih napak, izbrišejo se tudi vse hipoteke, hkrati pa kupec nima zahtevkov iz naslova stvarnih napak na nepremičnini. Postopka prodaje nepremičnin v izvršbi in stečaju bosta zato prikazana z vidika pravnega in procesnega položaja kupca nepremičnine v povezavi z dolžnikovim položajem in pravicami.

Predavanje je namenjeno:

  • nepremičninskim posrednikom, skrbnikom premoženja, upravnikom zgradb, vsem, ki se ukvarjate z oddajo, najemom ali nakupom nepremičnin oziroma vas tematika zanima.
     

 Program:

od 9:00 do 13:30 ure

  1. NAJEMNA RAZMERJA
    • ureditev po Stanovanjskem zakonu
    • ureditev po Zakonu o poslovnih stavbah in poslovnih prostorih
       
  2. NAJEMNA POGODBA
    • splošne značilnosti pogodbe (pisna oblika pogodbe, najem za določen – nedoločen čas, odpovedni rok, dodatni krivdni razlogi za odpoved najemne pogodbe…)
    • posebne pogodbene klavzule (dogovori glede stroškov, glede vlaganja v nepremičnino, predkupna pravica…)
    • najemna pogodba, sklenjena v obliki notarskega zapisa in izvršljivost
    • prodaja nepremičnine, ki je predmet najema
       
  3. SODNI POSTOPKI
    • tožbe najemodajalca (za plačilo najemnine, odškodnine za škodo…)
    • tožbe najemnika (na povrnitev vlaganj, uveljavitev predkupne pravice…)
    • nalog za izselitev (iz stanovanja, iz poslovnih prostorov)
    • izvršba na izpraznitev in izročitev nepremičnine (posebnosti postopka, posledice za najemnika-dolžnika, položaj najemodajalca…)
       
  4. PRODAJA NEPREMIČNIN V IZVRŠILNEM POSTOPKU
    • bistvena pravila izvršbe na nepremičnine
    • načini prodaje (javna dražba, prodaja z zavezujočim zbiranjem ponudb, prodaja z neposredno pogodbo)
    • položaj kupca nepremičnine (izbris hipotek, stvarne napake nepremičnine…)
    • dolžnikova pravica na prodanem stanovanju ali poslovnem prostoru
       
  5. PRODAJA NEPREMIČNIN V STEČAJNEM POSTOPKU
    • načini prodaje: pravila javne dražbe, vabilo k dajanju ponudb (priprave za prodajo, izklicna ali izhodiščna cena, varščina, ara..)
    • sklenitev prodajne pogodbe z upraviteljem in prenos lastninske pravice na kupca (sklep sodišče o izročitvi nepremičnine, pravni in dejanski položaj kupca nepremičnine, posebna pravila o prodaji premoženja, ki je predmet ločitvene pravice….)
    • prenos premoženja - nepremičnin, ki jih ni mogoče unovčiti

Odmor s pogostitvijo je predviden ob 10:45 uri.

Predavatelji

Dida

Dida Volk

Sodnica Okrožno sodišče v Ljubljani

Dida Volk, univ.dipl.pravnica, sodnica pri Okrožnem sodišču v Ljubljani, ima objavljene številne strokovne članke in je avtorica več knjig. Na civilno-pravnem področju, področju izvršilnega, pogodbenega, insolvenčnega prava in prava nepremičnin ima dolgoletne izkušnje.

Informativni obračun plač

Za vas smo pripravili priročne obrazce za obračun plače, obveznosti po podjemni pogodbi ali pogodbi o avtorskem delu, obračun prispevkov za socialno varnost za zasebnike in lastnike zasebnih podjetij, ki nimajo plače/družbenike, ter obračun dohodka po pogodbi o opravljanju začasnega ali občasnega dela, sklenjeni z upokojencem.

Preverite obračun

Bodite na tekočem

Želite prejemati e-obvestila o izobraževanjih, ki jih organizira ZDS, in drugih pomembnih novostih?

Prijavite se na e-novice