NOVO! NAJEMNA RAZMERJA in sodni postopki ter PRODAJA NEPREMIČNIN v izvršilnem in stečajnem postopku
ZDS, Predavalnica - visoko pritličje, Dimičeva 9, 1000 Ljubljana.
Kotizacija
Člani ZDS
130,00 €
Nečlani ZDS
190,00 €
DDV NI VKLJUČEN!
Vključuje udeležbo na izobraževanju, gradivo in pogostitev. Pri plačilu kotizacije upoštevajte popuste: dva udeleženca - 10 % popust za vsakega udeleženca, trije ali več udeležencev - 20 % popust za vsakega udeleženca. Popusti se seštevajo. Prosimo, da kotizacijo poravnate pred pričetkom na transakcijski račun št. SI56 0201 1001 5672 692, sklic 00 15032017_davčna številka. Ob registraciji priložite dokazilo o plačilu.
Prijava na dogodek
IZOBRAŽEVANJA - Prijava na izobraževanjaPrijave sprejemamo do zapolnitve mest oziroma na zadnji delovni dan pred izvedbo izobraževanja, do 10:00 ure. Za morebitna vprašanja smo na voljo na 01/563 48 87.
Pisne odjave (info@zds.si) upoštevamo do 2 delovnih dni pred začetkom izobraževanja, sicer zaračunavamo kotizacijo v celoti.
Ali vam razpisan termin ne ustreza? Ali ste zamudili s prijavo na izobraževanje? Pišite nam na e naslov info@zds.si, obvestili vas bom o novem terminu.
Dodatne informacije
Telefon: 01 563 48 87 (Frida Bertoncel)
E-naslov: frida.bertoncel@zds.si
Parkirišča - navodila za parkiranje.
Po zaključku izobraževanja udeleženci pridobijo potrdilo o udeležbi.
Pred izvedbo izobraževanja bo prijavljenim na izobraževanje na elektronski naslov poslan opomnik o izobraževanju.
Priporoči izobraževanje
Izobraževanje lahko priporočite svojim znancem, tako, da v polje vpišete elektronski naslov.
Več o seminarju:
V zadnjem času stranke sklepajo vse več najemnih pogodb, tako za stanovanja, kot za poslovne prostore. Zato postaja problematika najemnih razmerij, v povezavi z sodnimi postopki, vse bolj aktualna. Področje najema stanovanja (podrobno) ureja Stanovanjski zakon (SZ-1), najemna razmerja poslovnih prostorov (manj podrobno kot SZ-1) pa Zakon o poslovnih stavbah in poslovnih prostorih (ZPSPP) iz leta 1974 (!).
Najemna pogodba mora biti sklenjena v pisni obliki. Zato morata stranki prav posebno pozornost posvetiti vsebini najemne pogodbe.
Iz najemnih razmerij lahko izvirajo mnogi sodni postopki: tožbe v zvezi z najemno pogodbo, tožbe zaradi neupravičene obogatitve najemodajalca v primeru najemnikovih vlaganj v poslovni prostor oziroma stanovanje. Največ sodnih postopkov se nanaša na odstop od najemne pogodbe s strani najemodajalca zaradi krivdnih razlogov na strani najemnika. Večkrat pravdnemu postopku sledi izvršba z izpraznitvijo in izročitvijo nepremičnine.
Zaradi velikega števila postopkov osebnega stečaja pa postajo vse bolj aktualna vprašanja izterjave najemnine in ostalih stroškov od najemnikov, ki so v postopku osebnega stečaja. Mnogi najemniki v postopku osebnega stečaja ne plačujejo niti najemnine niti stroškov, izterjava teh terjatev od dolžnikov pa je zaradi določb ZFPPIPP zelo zapletena oziroma otežena.
Pri sklepanju najemne pogodbe in v času trajanja najemnega razmerja se tako najemodajalcu, kot najemniku postavljajo mnoga vprašanja:
- najemodajalec se sprašuje v kakšni obliki in s kakšno vsebino mora skleniti najemno pogodbo, da bo imel v primeru neplačevanja najemnine, kot najpogostejšega krivdnega razloga za odpoved najemne pogodbe, čim manjše stroške in čim manj sodnih postopkov;
- najemnik se sprašuje katera pogodbena določila ga bodo ustrezno varovala v primeru (potrebnih) vlaganj v stanovanje oziroma poslovni prostor;
- kdaj je smiselno najemno pogodbo skleniti v obliki notarskega zapisa in kakšne so prednosti takšne oblike najemne pogodbe?
- kakšen je pravilen postopek z odpovedjo najemne pogodbe iz krivdnega razloga, za stanovanje ali za poslovni prostor?
- kakšen pomeni ima sklenitev pogodbe za določen oziroma nedoločen čas in kako je z odpovednim rokom?
- kakšen pomen ima za najemnika dogovor o predkupni pravici glede predmeta najema?
- kako pa najemnik pravilno izpelje postopek predčasne odpovedi najemne pogodbe?
- kakšne zahtevke ima najemodajalec do najemnika iz naslova povzročene škode na stanovanju in poslovnem prostoru?
- kdaj in kakšen zahtevek ima najemnik iz naslova vlaganj v stanovanje oziroma poslovni prostor?
- kako in v kakšnem postopku najemodajalec izterja neplačano najemnino in stroške od najemnika, ki se nahaja v postopku osebnega stečaja?
Prodaja nepremičnin v sodnem postopku postaja v zadnjem obdobju vse številčnejša, saj so se številnim izvršilnim postopkom s prodajo nepremičnin pridružili še številčnejši stečajni postopki, predvsem postopki osebnega stečaja. Nakup nepremične v sodnem postopku predstavlja sicer varnejši položaj kupca z vidika morebitnih pravnih napak, izbrišejo se tudi vse hipoteke, hkrati pa kupec nima zahtevkov iz naslova stvarnih napak na nepremičnini. Postopka prodaje nepremičnin v izvršbi in stečaju bosta zato prikazana z vidika pravnega in procesnega položaja kupca nepremičnine v povezavi z dolžnikovim položajem in pravicami.
Predavanje je namenjeno:
- nepremičninskim posrednikom, skrbnikom premoženja, upravnikom zgradb, vsem, ki se ukvarjate z oddajo, najemom ali nakupom nepremičnin oziroma vas tematika zanima.
Program:
od 9:00 do 13:30 ure
- NAJEMNA RAZMERJA
- ureditev po Stanovanjskem zakonu
- ureditev po Zakonu o poslovnih stavbah in poslovnih prostorih
- NAJEMNA POGODBA
- splošne značilnosti pogodbe (pisna oblika pogodbe, najem za določen – nedoločen čas, odpovedni rok, dodatni krivdni razlogi za odpoved najemne pogodbe…)
- posebne pogodbene klavzule (dogovori glede stroškov, glede vlaganja v nepremičnino, predkupna pravica…)
- najemna pogodba, sklenjena v obliki notarskega zapisa in izvršljivost
- prodaja nepremičnine, ki je predmet najema
- SODNI POSTOPKI
- tožbe najemodajalca (za plačilo najemnine, odškodnine za škodo…)
- tožbe najemnika (na povrnitev vlaganj, uveljavitev predkupne pravice…)
- nalog za izselitev (iz stanovanja, iz poslovnih prostorov)
- izvršba na izpraznitev in izročitev nepremičnine (posebnosti postopka, posledice za najemnika-dolžnika, položaj najemodajalca…)
- PRODAJA NEPREMIČNIN V IZVRŠILNEM POSTOPKU
- bistvena pravila izvršbe na nepremičnine
- načini prodaje (javna dražba, prodaja z zavezujočim zbiranjem ponudb, prodaja z neposredno pogodbo)
- položaj kupca nepremičnine (izbris hipotek, stvarne napake nepremičnine…)
- dolžnikova pravica na prodanem stanovanju ali poslovnem prostoru
- PRODAJA NEPREMIČNIN V STEČAJNEM POSTOPKU
- načini prodaje: pravila javne dražbe, vabilo k dajanju ponudb (priprave za prodajo, izklicna ali izhodiščna cena, varščina, ara..)
- sklenitev prodajne pogodbe z upraviteljem in prenos lastninske pravice na kupca (sklep sodišče o izročitvi nepremičnine, pravni in dejanski položaj kupca nepremičnine, posebna pravila o prodaji premoženja, ki je predmet ločitvene pravice….)
- prenos premoženja - nepremičnin, ki jih ni mogoče unovčiti
Odmor s pogostitvijo je predviden ob 10:45 uri.
Predavatelji
Dida Volk
Sodnica Okrožno sodišče v Ljubljani
Dida Volk, univ.dipl.pravnica, sodnica pri Okrožnem sodišču v Ljubljani, ima objavljene številne strokovne članke in je avtorica več knjig. Na civilno-pravnem področju, področju izvršilnega, pogodbenega, insolvenčnega prava in prava nepremičnin ima dolgoletne izkušnje.