WEBINAR: Izvršba na plačo – z aktualnimi vprašanji novega »protikorona« zakonodaje
Kotizacija
Člani ZDS
69,00 €
Nečlani ZDS
119,00 €
DDV NI VKLJUČEN!
Vključuje udeležbo na webinarju in gradivo.
Pri plačilu kotizacije upoštevajte popuste, ki se seštevajo: dva ali več udeležencev -10 % popust za vsakega udeleženca.
Prosimo, da kotizacijo poravnate pred pričetkom na transakcijski račun št. SI56 0201 1001 5672 692. Na podlagi plačila boste prejeli povezavo za dostop do spletnega webinarja.
Proračunski uporabniki vpišite ob elektronski prijavi v polje opombe rok plačila, ob registraciji predložite naročilnico.
Prijava na dogodek
Prijave sprejemamo do zapolnitve mest oziroma na zadnji delovni dan pred izvedbo izobraževanja, do 14:00 ure. Za morebitna vprašanja smo na voljo na 01/563 48 87.
Pisne odjave (info@zds.si) upoštevamo do 2 delovnih dni pred začetkom izobraževanja, sicer zaračunavamo kotizacijo v celoti. Neplačan predračun ne pomeni samodejne odjave od dogodka.
Ali vam razpisan termin ne ustreza? Ali ste zamudili s prijavo na izobraževanje? Pišite nam na e-naslov martin.smalcic@zds.si, obvestili vas bom o novem terminu.
Dodatne informacije
Martin Šmalčič
E-naslov: martin.smalcic@zds.si
Webinar bo potekal preko aplikacije Zoom. Za udeležbo na webinarju si lahko predhodno naložite aplikacijo ali pa boste to storili pred dogodkom po prejetih navodilih. Navodila ter povezavo za spremljanje in udeležbo na webinarju boste prejeli dan pred dogodkom na e-naslov, ki ga boste navedli pri prijavi na dogodek.
Priporoči izobraževanje
Izobraževanje lahko priporočite svojim znancem, tako, da v polje vpišete elektronski naslov.
Epidemija je bila 14. maja preklicana, zato bo ZIUZEOP na izvršilne postopke vplival le do 31. maja!
Delodajalci se dostikrat znajdejo v negotovosti, ko glede posameznega delavca prihajajo različni sklepi, tako sodni kot davčni, poseben problem pa prinaša še upravno-izplačilna prepoved, s katero delavec prostovoljno dovoli obremenitev dela plače. Delodajalci so odškodninsko odgovorni, če sklepa o izvršbi ne izvršijo (pravilno), oziroma, če ne upoštevajo pravilnega vrstnega reda in obsega izvršitve.
Z uveljavitvijo Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (ZIUZEOP), ki je pričel veljati 11. aprila 2020, so se pojavila še nova vprašanja in dileme.
Vsi prejemki, izplačani na podlagi ZIUZEOP, so izvzeti iz izvršbe po Zakonu o izvršbi in zavarovanju (ZIZ), ki izvzetja iz izvršbe sicer ureja v 101. členu. Prav tako so ti prejemki izvzeti iz davčne izvršbe in iz stečajne mase dolžnika v postopku osebnega stečaja.
Na podlagi ZIUZEOP so vse sodne izvršbe odložene in vsi davčne izvršbe zadržane od 11. aprila 2020 do 31. maja 2020 (v primeru, da ne pride do podaljšanja še za 30 dni). Izvršba se ne odloži, če gre za izvršbo zaradi terjatve iz naslova zakonite preživnine in odškodnine za izgubljeno preživnino zaradi smrti tistega, ki jo je dajal.
Poleg dosedanjih vprašanj delodajalcev:
- V kakšnem vrstnem redu je treba izvrševati posamezne sklepe sodišča (»navadni« sodni sklep – sklep za preživnino) ali davčnega organa in upravno-izplačilno prepoved?
- Kdaj in v katerem primeru obveščati sodišče o izvršitvi – neizvršitvi sklepa? Ali je treba obvestiti tudi upnika?
- Kakšne podatke o dolžniku in njegovi plači lahko zahteva upnik od delodajalca?
- Ali je dovoljeno zarubiti povračilo stroškov za prehrano in prevoz na delo, potnih stroškov in dnevnic, ter regres, jubilejne nagrade, odpravnino?
- Kako pravilno ravnati v primeru, če je zoper delavca začet postopek osebnega stečaja?
- Kakšen pomen ima upravna-izplačilna prepoved na plačo? Ali lahko delavec dovoli upravno-izplačilno prepoved tudi v breme svoje minimalne plače?
Se po uveljavitvi ZIUZEOP pojavljajo še nova vprašanja:
- Ali lahko po 11. aprilu 2020 še izvršujemo sklepe o izvršbi, davčne sklepe?
- Kako je s sklepom za preživnino?
- Kaj pa v primeru osebnega stečaja delavca?
- Kako je s prejemki, prejetimi na podlagi ZIUZEOP? Ali so izvzeti iz izvršbe?
- Kako je z izvrševanjem upravne izplačilne prepovedi po 11. aprilu 2020?
Iz programa:
- Splošno o izvršilnem postopku in izvršbi na plačo ter druge stalne prejemke
- Izvzetje iz izvršbe in omejitve izvršbe na plačo (novo izvzetje iz izvršbe vseh prejemkov, izplačanih na podlagi ZIUZEOP)
- Izvrševanje sklepov pri delodajalcih in vpliv odloga izvršbe (in zadržanja davčne izvršbe) na podlagi ZIUZEOP (po odlogu izvršbe je treba po uradni dolžnosti nadaljevati z izvršbo)
- Vrstni red poplačil (preživninska terjatev ima prednost pred ostalimi)
- Obseg izvršbe na plačo (prejemki, ki jih je dovoljeno – ni dovoljeno zarubiti)
- Posebnosti v primeru dolžnikovega osebnega stečaja (vpliv ZIUZEOP na postopek osebnega stečaja)
- Prenehanje delovnega razmerja, povečanje – zmanjšanje plače
- Odškodninska odgovornost delodajalca za opuščeno odtegnitev in izplačilo zapadlih zneskov
- Upravna izplačilna prepoved po 135. členu ZIZ (ali ureditev ZIUZEOP vpliva tudi na upravne izplačilne prepovedi?)
Predavatelji
Dida Volk
Sodnica Okrožno sodišče v Ljubljani
Dida Volk, univ.dipl.pravnica, sodnica pri Okrožnem sodišču v Ljubljani, ima objavljene številne strokovne članke in je avtorica več knjig. Na civilno-pravnem področju, področju izvršilnega, pogodbenega, insolvenčnega prava in prava nepremičnin ima dolgoletne izkušnje.