IZVRŠBA ZA UPNIKE - delavnica z obravnavo najpogostejših vprašanj iz prakse
ZDS, Predavalnica - visoko pritličje, Dimičeva 9, 1000 Ljubljana
Kotizacija
Člani ZDS
120,00 €
Nečlani ZDS
160,00 €
DDV NI VKLJUČEN!
Vključuje udeležbo na izobraževanju, gradivo in pogostitev. Pri plačilu kotizacije upoštevajte popuste: 10 % popust zgodnjih prijav do 31.8.2016 in količinski popust: dva udeleženca - 10 % popust za vsakega udeleženca, trije ali več udeležencev - 20 % popust za vsakega udeleženca. Popusti se seštevajo. Prosimo, da kotizacijo poravnate pred pričetkom na transakcijski račun št. 02011-0015672692, sklic 00 08092016_davčna številka. Ob registraciji priložite dokazilo o plačilu.
Prijava na dogodek
IZOBRAŽEVANJA - Prijava na izobraževanjaPrijave sprejemamo do zapolnitve mest oziroma na zadnji delovni dan pred izvedbo izobraževanja, do 10:00 ure. Za morebitna vprašanja smo na voljo na 01/563 48 87.
Pisne odjave (info@zds.si) upoštevamo do 2 delovnih dni pred začetkom izobraževanja, sicer zaračunavamo kotizacijo v celoti.
Ali vam razpisan termin ne ustreza? Ali ste zamudili s prijavo na izobraževanje? Pišite nam na e naslov info@zds.si, obvestili vas bom o novem terminu.
Dodatne informacije
Telefon: 01 563 48 87 (Frida Bertoncel)
E-naslov: frida.bertoncel@zds.si
Parkirišča - navodila za parkiranje.
Po zaključku izobraževanja udeleženci pridobijo potrdilo o udeležbi.
Pred izvedbo izobraževanja bo prijavljenim na izobraževanje na elektronski naslov poslan opomnik o izobraževanju.
Priporoči izobraževanje
Izobraževanje lahko priporočite svojim znancem, tako, da v polje vpišete elektronski naslov.
S predstavitvijo sprememb v zadnjih novelah ZIZ-J in ZIZ-K
Več o seminarju:
Izvršba je namenjena upnikom, da uveljavijo svoje terjatve. Upnik je aktivna stranka v izvršilnem postopku, zato mora upnik poznati in izkoristiti vse zakonske možnosti, da uspešno izterja svojo terjatev. Vendar mora upnik tudi pravilno reagirati na dolžnikova ravnanja: na ugovor zoper sklep o izvršbi, na dolžnikov stečaj ali izbris iz poslovnega registra, na dolžnikovo skrivanje oziroma odtujevanje premoženja, zapiranje računa in odpiranje računa v tujini, prenos poslovanja na drugo pravno ali fizično osebo, ipd.
!!! Na praktični delavnici bomo zato obravnavali in odgovorili na najpogostejša vprašanja iz prakse, hkrati bo predstavljena tudi aktualna sodna praksa z razlago nekaterih najnovejših odločb sodišč.
1. Kaj storiti ob ugovoru dolžnika zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine, ko sodišče zadevo odstopi na pravdo?
- ali lahko uspem s pritožbo zoper sklep o odstopu na pravdo in v katerih primerih,
- kako se pripravim na pravdni postopek, koliko znaša taksa in ostali stroški, katere listine oziroma dokaze potrebujem in ali potrebujem odvetnika,
- kakšne dokaze potrebuje upnik v pravdnem postopku glede na nekatere tipične oblike ugovorov zoper sklep o izvršbi,
- kako lahko dosežem, da bo postopek hiter oziroma hitrejši,
- v primeru, da se ne želim pravdati, kaj moram narediti.
2. Kako pravilno ravnam v primeru, če dolžnik med izvršilnim postopkom prostovoljno plača?
- ali moram umakniti izvršilni predlog in kaj storim v primeru, da je dolžnik plačal le glavnico,
- kako ravnam, če je dolžnik plačal, hkrati pa je bil sklep o izvršbi tudi izvršen in ali lahko preplačilo uporabim za druge zapadle obveznosti dolžnika,
- ob delnem plačilu dolžnika nisem umaknil predloga, sem ravnal pravilno in ali ima dolžnik kakšne zahtevke.
3. Kako ravnati, ko je sklep o izvršbi pravnomočen in centralni oddelek za verodostojno listino (COVL) odstopi zadevo okrajnim sodiščem?
- ali lahko pridobim podatke o dolžniku in njegovem premoženju,
- v kateri fazi postopka se lahko še predlagam nova izvršilna sredstva,
- za katera izvršilna sredstva se odločam in kakšni so stroški,
- kaj mi prinaša izvršba na dolžnikovem računu, na dolžnikovo plačo in ali lahko posežem tudi na druge dolžnikove prejemke: regres, prevoz na delo in povračilo za prehrano, potne stroške in dnevnice...,
- kdaj se odločim za izvršbo na premičnine in kako izberem izvršitelja,
- kdaj je smiselno predlagati izvršbo na nepremičnino, četudi so na njen vpisane hipoteke,
- kaj mi prinaša možnost predlagati, da dolžnik predloži seznam svojega premoženja.
4. Kako ravnam, če je sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine pravnomočen, vendar nisem prejel poplačila, saj dolžnik nima premoženja?
- ali lahko pridobim podatke o dolžniku in njegovem premoženju,
- ali lahko ponovno vložim predlog za izvršbo in kakšen je ta predlog ter kdaj moja terjatev zastara in vložitev predloga ni več mogoča.
5. Kako lahko zavarujem svojo terjatev za bodočo izvršbo in kakšen je moj položaj v primeru zavarovane terjatve?
- v primeru dolžnikovega ugovora zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine lahko zavarujem terjatev s predhodno odredbo, kako pravilno ravnam in kakšen je moj položaj v primeru začetega insolvenčnega postopka,
- kaj mi prinaša možnost zavarovanja z začasnimi odredbami in kakšen je položaj upnika in terjatev ter učinek v primeru začetega stečajnega postopka.
6. Kako naj ravna upnik, ko se med izvršilnim zoper dolžnika začne stečajni postopek ali postopek prisilne poravnave oziroma poenostavljene prisilne poravnave?
- kako in kdaj prijavim terjatev do dolžnika ob stečajnem postopku ali postopku osebnega stečaja nad podjetnikom, potrošnikom,
- kako pa ravnam v primeru, da je bila zadeva že odstopljena pravdnemu sodišču, vendar obravnava še ni bila razpisana in ali lahko v tem primeru zahtevam povračilo plačane sodne takse.
7. Kaj lahko storim, če je bil zoper dolžnika začet postopek osebnega stečaja?
- ali moram prijaviti terjatev in do kdaj lahko to storim,
- kako ravnam, če mi je znano, da je dolžnik pred začetkom osebnega stečaja odtujil svoje premoženje,
- kako ravnam, če je dolžnik v postopku osebnega stečaja dolžan terjatve iz naslova obratovalnih stroškov ali običajnih življenjskih stroškov, ali lahko za te terjatve kljub osebnemu stečaju vložim predlog za izvršbo.
8. Kaj lahko stori upnik ob izbrisu dolžnika iz sodnega registra brez likvidacije (po ZFPPIPP)?
- ali lahko uveljavljam terjatev zoper družbenike,
- kakšne možnosti mi prinaša tožba na spregled pravne osebnosti in v katerih primerih se odločim za ta postopek.
9. Kakšen je položaj upnika ob izbrisu samostojnega podjetnika (s.p.) iz poslovnega registra?
- ali lahko uveljavljam zahtevke zoper dolžnika – fizično osebo neposredno in kako to storim,
- ali lahko posežem tudi na njegovo osebno premoženje oziroma na skupno premoženje zakoncev in kako to storim.
10. Kaj lahko stori upnik, če dolžnik odtujuje ali obremenjuje svoje premoženje?
- kaj mi prinaša možnost tožbe na izpodbijanje dolžnikovih pravnih dejanj po ureditvi iz Obligacijskega zakonika.
Ne spreglejte:
- Izkoristite 10 % popust zgodnjih prijav do 31.8.2016 in količinski popust: dva udeleženca - 10 % popust za vsakega udeleženca, trije ali več udeležencev - 20 % popust za vsakega udeleženca. Popusti se seštevajo.
- Udeleženci bodo prejeli: vzorec predloga za izvršbo na podlagi izvršilnega naslova – s strokovnimi pojasnili, vzorec dopisa za poizvedbe o dolžniku in njegovem premoženju – s strokovnimi pojasnili in strokovne prispevke predavateljice Dide Volk: Izvršba na plačo po Novelah ZIZ-J in ZIZ-K, Upnikov umik predloga za izvršbo, Izterjava terjatev v postopku osebnega stečaja.
- Ali vam razpisan termin ne ustreza? Pišite nam na e naslov info@zds.si, obvestili vas bom o novem terminu.
Program:
od 9:00 do 13:00 ure
- Pravila in zgradba izvršilnega postopka (predlog za izvršbo, razmejitev ureditve predloga za izvršbo na podlagi izvršilnega naslova in predloga na podlagi verodostojne listine, identifikacijski podatki o upniku in dolžniku, pravila postopka…).
- Izvršilni postopek na podlagi verodostojne listine – nekatera aktualna vprašanja (priprava in sestava predloga za izvršbo, pomen verodostojne listine, stroški postopka, izbira izvršilnih sredstev…).
- Pravnomočen sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine – kot izvršilni naslov (kako uveljaviti terjatev?).
- Postopek izvršbe po pravnomočnosti sklepa o izvršbi na podlagi verodostojne listine (odstop na krajevno pristojno sodišče, sprememba – dodajanje izvršilnega sredstva v povezavi s pridobitvijo podatkov o dolžnikovem premoženju, umik izvršilnih sredstev, odlog izvršbe, ugovor tretjega, izvzetje iz izvršbe in omejitve izvršbe…).
- Izvršilna sredstva za izterjavo denarne terjatve:
- Izvršba na premičnine,
- Izvršba na denarno terjatev,
- Izvršba na plačo in druge stalne prejemke (pravila vrstnega reda, posebnosti glede omejitev izvršbe na plačo, posebna omejitev za vzdrževane družinske člane…),
- Izvršba na dolžnikova denarna sredstva pri organizacijah za plačilni promet, na denarna sredstva v gospodarskih zadevah),
- Izvršba na nematerializirane vrednostne papirje,
- Izvršba na nepremičnine,
- Izvršba na delež družbenika v družbi.
- Ugovor dolžnika in pravdni postopek po vloženem obrazloženem ugovoru zoper sklep izvršbi na podlagi verodostojne listine ( stroški postopka, dopolnitev tožbe…).
- Položaj upnika in njegove terjatve v primeru začetega insolvenčnega postopka: postopka prisilne poravnave, postopka poenostavljene prisilne poravnave, stečajnega postopka ali postopka osebnega stečaja (pravila izvršbe in zavarovanja ob začetem stečajnem postopku, postopku prisilne poravnave…).
- Položaj upnika in njegove terjatve ob izbrisu družbe iz sodnega registra, podjetnika (s.p.) iz Poslovnega registra (možnosti nadaljevanja izvršbe, možne tožbe zoper dolžnike…).
Odmor s pogostitvijo je predviden ob 10:30 uri.
Predavatelji
Dida Volk
Sodnica Okrožno sodišče v Ljubljani
Dida Volk, univ.dipl.pravnica, sodnica pri Okrožnem sodišču v Ljubljani, ima objavljene številne strokovne članke in je avtorica več knjig. Na civilno-pravnem področju, področju izvršilnega, pogodbenega, insolvenčnega prava in prava nepremičnin ima dolgoletne izkušnje.